Monstrum s 21 tvářemi: Gang travičů paralyzoval potravinový průmysl. Hlavní vyšetřovatel neunesl tíhu zodpovědnosti

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Monstrum s tvaremi
Zdroj: Profimedia

Jednou z největších záhad v moderní japonské historii se stal případ únosu a vydírání zvaný Glico Morinaga. Záhadný jedinec či skupina, která si říkala Monstrum s 21 tvářemi, podle padoucha z oblíbené japonské knížky, hrozila, že otráví oblíbené japonské cukrovinky. A udělala to.

Mezi lety 1984 až 1985 po celých sedmnáct měsíců tato nepolapitelná skupina terorizovala dvě největší japonské společnosti na výrobu cukrovinek – Ezaki Glico a Morinaga. A také pár menších potravinářských společností. Unesli vedoucí pracovníky, požadovali výkupné a do nejmenovaných obchodů propašovali krabice sladkostí napuštěných kyanidem.

Než hrůzovláda Monstra s 21 tvářemi náhle skončila, podařilo se mu snížit zisky společností, vyděsit Japonce a frustrovat policii. Lidé stojící za těmito hrozbami nebyli nikdy dopadeni, a případ tak zůstal nevyřešen.

Únos ředitele společnosti

Společnost Ezaki Glico je v zemi vycházejícího slunce jednou z největších a nejoblíbenějších společnostní na výrobu cukrovinek. U nás i ve světě se Glico proslavilo především díky oblíbeným cukrovinkám Pocky. 18. března 1984 se však společnost dostala do centra pozornosti z úplně jiného důvodu.

Té noci vtrhli do domu prezidenta společnosti Katsuhisy Ezakiho dva maskovaní muži. Svázali jeho manželku a dceru, odmítli nabízené peníze a Ezakiho vytáhli přímo z jeho vany uprostřed koupele. Naložili ho do auta a odvezli na předměstí Ósaky, kde ho drželi svázaného ve skladu. Za jeho propuštění požadovali po společnosti miliardu jenů a sto kilogramů zlata.

Než společnost zaplatila požadované výkupné, Ezakimu se jako zázrakem podařilo po třech dnech uprchnout. Oddechl si, ale ukázalo se, že jeho muka teprve měla začít. Policie neměla žádné stopy. Ezaki své únosce neviděl a nebyl schopný vyšetřovatelům poskytnout nic, co by k pachatelům vedlo.

Monstrum s tvaremi

Zdroj: Unknown authorUnknown author, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Netrvalo to ani měsíc a někdo zapálil Ezakiho auto spolu s dalšími pěti firemními vozidly přímo před sídlem společnosti. Poté firmě někdo poslal nádobu s kyselinou chlorovodíkovou. Firmě Glico i médiím začaly chodit výhružné dopisy.

Jednotlivec, nebo skupina

Pisatel, či pisatelé byli podepsáni jako Monstrum s 21 tvářemi. Vysmívali se neschopnosti policie odhalit jejich identitu, přidávali vodítka ke svému dopadení. I přes to všechno byla policie bezradná.

V květnu přišel do centrály společnosti Glico další dopis. Tentokrát Monstrum s 21 tvářemi tvrdilo, že na pulty obchodů umístilo několik balíčků cukrovinek Glico otrávených kyanidem. Samozřejmě neupřesnili ani množství, ani o jaký druh cukrovinek se jedná.

Lidé ztratili důvěru v cukrovinky Glico

Po tomto dopise vypukla v Japonsku panika. Společnost byla nucena stáhnout z trhu téměř veškeré své výrobky a škody byly fatální. Pokles zisků znamenal propuštění asi tisíce zaměstnanců a Glico přišlo o tržby v řádech sto třiceti milionů dolarů.

V červnu Monstrum s 21 tvářemi přestalo společnost Glico trápit. Zaslalo dopis, že ředitel Ezaki již chodil dlouho se svěšenou hlavou, a firmě tak odpouští. Ačkoli se zdálo, že si japonští milovníci sladkostí mohou oddechnout, Monstrum se nevzdalo. Pouze se zaměřilo na jiného cukrářského giganta.

Nová příchuť bonbonů Morinaga

V září roku 1984 začalo Monstrum s 21 tvářemi vydírat společnost na výrobu cukrovinek Morinaga. Když odmítli zaplatit požadované peníze, přišel výhružný dopis. „Přidali jsme do vašich cukrovinek speciální příchuť. Příchuť kyanidu draselného je trochu hořká,“ uvedla skupina v říjnovém dopise.

Vysvětlili, že v obchodech od Hakaty po Tokio nechali asi dvacet krabic s bonbony napuštěnými kyanidem. Ale společnost se nemusí bát, cukrovinky prý speciálně označili. A opravdu, policie objevila krabice s otrávenými bonbony a nálepkou s nápisem: „Nebezpečí, obsahuje jed. Když tohle sníš, zemřeš. Tajemný muž s 21 tvářemi.“

Policie byla bezradná

Celé měsíce se japonská policie snažila Monstrum s 21 tvářemi najít. Snažili se pachatele vysledovat, když začal vyhrožovat dalším společnostem. Zkoumali hodiny kamerových záznamů a jediné, co získali, byl rozmazaný obrázek muže, který v obchodě dával na polici otrávené cukrovinky Glico. Nepodařilo se ho nikdy identifikovat.

Šéf policie spáchal sebevraždu

V srpnu roku 1985 si dlouhodobý stres z nevyřešeného případu, tlak médií a veřejnosti a neustálé policejní neúspěchy vyžádaly krutou daň. Šéf ósacké policie Yamamoto zemřel poté, co si polil hlavu petrolejem a zapálil se.

Monstrum s 21 tvářemi se po jeho sebevraždě ozvalo naposledy. V dopise skupina vyjádřila soustrast, ale i posměch, že je policie ani po roce a půl nedokázala dopadnout.

Napsali však, že končí s mučením potravinářských společností. „Jsme špatní a máme toho na práci víc než šikanování společností. Vést život špatného člověka je zábava. Monstrum s 21 tvářemi,“ stálo na konci dopisu.

Přestože policie vyšetřovala přes sto tisíc lidí a prověřila tisíce tipů, Monstrum nebyla nikdy schopna identifikovat. Kauza Glico Morinaga tak zůstává jedním z nejpodivnějších případů 20. století.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články