Rodina Dupont de Ligonnès byla obyčejná středostavovská rodina, která žila ve francouzském Versailles. Vše se ale změnilo začátkem dubna roku 2011, kdy byli všichni členové rodiny zavražděni. Tedy kromě otce, který byl nezvěstný. Jak se záhy ukázalo, rodinná tragédie byla ještě hrozivější, než se na první pohled zdálo.
Xavier Pierre Marie Dupont de Ligonnès byl hlavou rodiny. Se svou manželkou Agnès měli čtyři děti a dva psy a vedli zdánlivě obyčejný život. Ačkoliv zaměstnání Xaviera vyvolávalo určité pochybnosti.
Věřící žena a úspěšné děti
Jeho známí tvrdili, že je obchodník. Založil několik podniků, které ale spíš neprosperovaly, a údaje v obchodním rejstříku poskytovaly jen minimum informací. Jeho žena byla silně věřící a pracovala jako asistentka na katolické škole.
Nejstarší syn Arthur nebyl Xavierovým pokrevním synem. On ho však přijal za vlastního, když se oženil s jeho matkou. Mladík byl velmi inteligentní. Získal bakalářský titul a pokračoval ve studiu oboru IT. Brigádně pracoval v pizzerii.
Dalším dítětem byl Thomas. Ten získal bakalářský titul v oboru literatura a věnoval se také studiu hudby. Jedinou dcerou v rodině byla Anne, které bylo 16 let a studovala.
Nejmladším dítětem byl Benoît, kterému bylo v roce 2011 pouhých třináct let. Na přání své matky dělal ministranta v místním kostele.
Rodina se začala chovat zvláštně
Začátkem dubna se kolem rodiny začaly dít podezřelé věci. 4. dubna nepřišly dvě nejmladší děti do školy. Kamarádi se je snažili zkontaktovat, ale marně. Následujícího dne byla venku naposledy spatřena Agnès.
Večer utichl štěkot psů, který byl do té doby obvyklý. Přítelkyně nejstaršího syna se ho snažila sehnat, přišla k domu a ťukala, nikdo jí však neotevřel.
O týden později poslal Xavier do školy dopis, ve kterém oznámil, že Anne a Thomas už do školy nedorazí, neboť se rodina stěhuje do Austrálie. To stejné stálo i v dopise matky jejímu zaměstnavateli, kterému dala výpověď.
Tajný agent prchá do USA?
Xavier také poslal dopis svým příbuzným. V něm tvrdil, že byl součástí tajné operace pro americkou protidrogovou administrativu. Jeho krytí mělo být údajně prozrazeno, tak se musel s rodinou rychle zabalit a odjet do USA.
Všichni mají být v programu na ochranu svědků, a není možné je tedy kontaktovat. V USA bude muset rodina počkat, až do soudu, kde má otec být korunním svědkem.
Sousedé i rodina jsou znepokojeni
Od 11. května se otec přestal zdržovat doma a různě cestoval. Spal v hotelech a užíval si dobré jídlo a pití. Mezitím sousedé kontaktovali policii. Přišlo jim zvláštní, že dům vypadal opuštěně, ale že auto matky bylo celý týden zaparkováno na ulici místo v garáži.
Policie chvíli otálela, ale nakonec 21. dubna 2011 vyhlásila po rodině pátrání. To nakonec netrvalo dlouho. Ještě téhož dne naleznou policisté těla zakopaná pod terasou na zahradě. Matka, čtyři děti i dva psi. Všichni mrtví. Podle pitvy byli omámeni a pak zastřeleni.
Otec je podezřelý
Jak později ukázalo vyšetřování, podivné chování Xaviera se začalo objevovat ještě dříve. V březnu si koupil náboje do pušky a začal chodit na střelnici, a to i s dětmi. V obchodě pro kutily si koupil obrovské pytle na odpad, cement lopatu a motyku. Poté přidal ještě nehašené vápno.
Vzhledem k tomu, že po objevení těl nebyl Xavier k nalezení, stal se brzy podezřelým číslo jedna. Byl na něj také vydán mezinárodní zatykač. Naposledy byl viděn 14. dubna v hotelu Formule 1. Tam nechal auto a odešel pěšky neznámo kam.
Xavier se prostě vypařil
Od té doby policie sledovala několik stop. Nikdy to však nikam nevedlo. Dvakrát byly nalezeny ostatky, ani jedny podle DNA nepatřily podezřelému. Jednou pátrala v klášteře, jak se ale později ukázalo, podezřelý mnich byl muži jen podobný.
V roce 2015 obdržel jeden novinář ve Francii fotografii, na které byl Arthur a Benoît Dupont de Ligonnès, na zadní straně bylo napsáno „Ještě žiju“ a Xavierův podpis. Ani toto nikam nevedlo.
Naposledy měla francouzská policie stopu v roce 2019, kdy si měl jeden muž zarezervovat let do Glasgow na falešný pas. Ihned byla informována skotská policie, která muže zadržela.
Jak se později ukázalo, podezřelý kdysi nahlásil ztrátu dokladu, ale od té doby už měl doklad nový. DNA pak potvrdilo, že se o Duponta nejedná. Záhada tedy i nadále pokračuje.
Zdroj: Medium.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá