Gesche Gottfried, známá též jako „Anděl z Brém“, byla sériová vražedkyně, která v letech 1813 až 1827 otrávila arzenem v Brémách a Hannoveru patnáct lidí. Většina z nich patřila do její rodiny, dokonce se nezastavila ani před vlastními dětmi. Co ji k tomu vedlo?
Gesche Margarethe Gottfried pocházela z chudé rodiny. Měla dvojče, bratra Johanna, kterého rodiče ve všem upřednostňovali.
Důvody jejích zločinů stále zůstávají nejasné, ale právě emoční deprivace z dětství a způsob, jakým vraždila, vedly k předpokladu, že trpěla častou poruchou vražedkyň – Münchhausenovým syndromem.
Jedná se o duševní poruchu, kdy postižený předstírá, že trpí nějakou chorobou, tělesnou nebo duševní. Existuje i forma syndromu v zastoupení, kdy si pečující osoba vymýšlí, nebo dokonce navozuje zdravotní obtíže u svých blízkých, aby získala pozornost svého okolí.
První obětí se stal rozhazovačný manžel
Gesche se vdávala poměrně mladá. Její manžel byl známý hazardní hráč, který se rád napil a toulal se po nocích. Gesche měla strach, že brzy přijdou o všechny peníze i úspory, které měli, a proto se rozhodla pro razantní řešení.
Nešťastná, toužící po lásce, které se jí v dětství tolik nedostávalo, a po životě v blahobytu, se proto rozhodla svého muže otrávit.
Jelikož však měla strach, že jako vdovu se třemi dětmi si ji nikdo nevezme, rozhodla se zbavit i dětí. A poté se, pro jistotu, stejným způsobem vypořádala i se svými rodiči.
Dávala přednost pomalé smrti
Brémská travička pro své plány používala jed na krysy, který se skládal z malých vloček arzenu smíchaných s živočišným tukem. Obětem pak přimíchávala do jídla malé dávky jedu. Její blízcí pak začali být nemocní a Gesche se o ně mohla starat, a přitom jim nadále tajně podávat malé dávky jedu.
Díky této „péči“ o své blízké si získala sympatie široké veřejnosti mezi obyvateli Brém. Ti ji právě díky tomu, jak se o nemocné obětavě starala a ošetřovala je, začali nazývat „Andělem z Brém“.
Působila jako naprosto vzorná, zbožná a obětavá žena. Když její oběti postupně zemřely, okolí ji samozřejmě litovalo.
Dalšího manžela zabila pro jistotu hned po svatbě
Krátce poté, co zemřeli nejbližší příbuzní, zaměřila se na svatbu s bohatým rodinným přítelem Christophem Gottfriedem. Jaké však bylo překvapení ostatních, když ženich zemřel krátce po svatbě.
Gesche je nyní bohatá a spokojená a může žít svůj vysněný život. Ještě se ale musí pomstít svému bratrovi, dvojčeti. Ten se nečekaně vrátil domů z vojny a začal požadovat podíl z dědictví po rodičích. Gesche tedy otráví již osvědčeným způsobem i jeho.
Než se podaří její řádění zastavit, přidá na svůj seznam ještě další oběti. Téměř všichni byli její blízcí. Jelikož žije rozmařilým životem, peníze rychle mizí. Je tedy potřeba se znovu vdát. Nevadí, že si vyhlédla ženatého muže, obvyklý postup vše vyřeší.
U posledního muže však narazí
Jenže její další oběť začne mít podezření. Když ji muž přistihne, jak mu v kuchyni do jídla přidává podezřelý prášek, odnese vzorek k lékaři. Místní lékař látku identifikuje jako arzen. Gesche je 6. března 1828 zatčena za pokus o vraždu. A brzy se přijde i na všechny předešlé vraždy.
Za patnáct vražd je nakonec po třech letech věznění odsouzena k trestu smrti. Ten byl vykonán 21. dubna 1831. Její poprava byla poslední veřejnou popravou v Brémách. Byla dokonce odlita její posmrtná maska, vyrobili ji ke studiu obličejových rysů žen vražedkyň.
Autor: Michaela Pauerová