Na rozdíl od ostatních mafiánských bossů se John Gotti nikdy nevyhýbal popularitě. Rád se okázale oblékal. Nedělalo mu problém mluvit s médii. Několikrát byl před soudem, ale v mnoha případech spravedlnosti unikl. Konečně odsouzen byl až v roce 1992. Za své delikty dostal doživotní trest.
John Gotti se narodil 27. října 1940 v americkém New Yorku, konkrétně v Bronxu. Jeho rodinu sužovala velká chudoba. Měl neuvěřitelných 12 sourozenců. Nikoho zřejmě nepřekvapilo, když se Gotti jako velmi mladý vrhl na dráhu zločince.
Začátek práce pro rodinu Gambino
Už od svých 12 let se setkával s lidmi z newyorského podsvětí, především s různými mafiány. Během dospělosti se nějakou dobu snažil živit poctivě a pracoval jako řidič kamionu. Svému osudu mafiánského bosse stejně neušel.
Ve svých 28 letech byl několikrát zatčen za krádež. Dvakrát byl propuštěn na kauci, potřetí už ale dostal tři roky. Po návratu z vězení začal spolupracovat s mafiánskou rodinou Gambino, především jako jejich vymahač.
Nové vedení
Gotti se při té příležitosti velmi sblížil s Neilem Dellacrocem, který měl v této rodině vysokou pozici. V roce 1973 byl Gotti součástí zpackaného únosu, který skončil smrtí uneseného.
Očitý svědek jej identifikoval a on uzavřel dohodu o vině a trestu. Odseděl si tehdy 4 roky za podílení se na vraždě.
Krátce po jeho návratu zemřela hlava rodiny Gambino, která jako svého nástupce vcelku překvapivě jmenovala Paula Castella. S tím měl ale Gotti, a nejen on, problém. Nelíbilo se mu nové směřování rodiny i fakt, že Castello zakázal obchod s drogami.
K vyřešení této situace došlo před Vánocemi roku 1985. Castello byl zastřelen před restaurací Sparks Steak House. Gotti celou akci pozoroval z auta svého vozu. Nebylo překvapením, že novou hlavou rodiny Gambino se stal právě on.
Excentrický zločinec
Svou roli mafiánského bosse pojal velmi neotřelým způsobem. Veřejně se totiž prezentoval a rád mluvil s médii. Tisk i veřejnost ho začali považovat za celebritu. Dostal přezdívku „švihácký don“, a to díky své zálibě v luxusním oblečení.
Muž stanul ještě několikrát před soudem, nikdy ale nebyl odsouzen. Jak se později ukázalo, bylo to zásluhou zastrašování svědků a ovlivňování poroty. V hledáčku newyorské policie však zůstával dál.
Odsouzen na doživotí
Pověstné „ucho“ se utrhlo v prosinci roku 1991. Newyorský policejní sbor zatkl a obvinil Gottiho z celkem pěti vražd, a také z vydírání, maření vyšetřování, daňových úniků, nelegálního hazardu a mnoha dalšího.
Nápomocné jim při tom bylo svědectví Gottiho spolupracovníka Salvatora „Sammy the Bull“ Gravana.
Případ provázela mimořádná opatření. Nikdo zvnějšku se o vyšetřování ani o soudu nemohl nic dozvědět. Porota vystupovala jen anonymně, a to za pomoci čísel. Policii to ale nakonec vyšlo, Gotti totiž dostal doživotí. Zločinec zemřel ve vězení v roce 2002.
Zdroj: fbi.gov, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá