Letos uplynulo jednadvacet let od okamžiku zmizení osmileté Sarah Payne v Anglii. Případ, který na několik týdnů zaměstnal britskou policii, měl bohužel tragický konec a výrazně otřásl britskou společností. Co vše smrt malé dívky odstartovala?
Psal se první červenec roku 2000, když osmiletá Sarah beze stopy zmizela z blízkosti domu svých prarodičů v Kingston Gorse. Se svými sourozenci si běžně hrávala v přilehlých polích. Ne jinak tomu bylo v osudný den.
Podezřelá bílá dodávka
Když se během hry z pole dostala na silnici a směřovala zpět domů k rodičům, beze stopy zmizela. Její starší bratr se snažil jít za ní, ale v momentě, kdy vyšel na cestu, viděl pouze ujíždět bílou dodávku, jejíž řidič na něj ještě zamával. Netušil, že v zadní části je uvězněna jeho sestra.
Po malé dívce okamžitě začala pátrat policie a prověřovat alibi všech možných sexuálních delikventů. Rodiče Sarah se pravidelně objevovali v televizi a prosili, aby ji ten, kdo dívku unesl, pustil zpět za svou rodinou.
Nedostatek důkazů vyřadil hlavního podezřelého
Hned druhý den po zmizení se policie objevila také u Roye Whitinga, který bydlel zhruba třicet mil od místa zmizení Sarah a měl kriminální historii. Několik let předtím sexuálně napadl osmiletou dívku a za přiznání u soudu mu byl trest zmírněn.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ačkoliv se podle vyšetřovatelů choval podezřele, ani po hodinách výslechu na něj nic neměli a museli ho na kauci propustit. Jednačtyřicetiletý usvědčený pedofil se následně odstěhoval z města pryč.
Policie mezitím po Sarah pátrala. Šestnáctý den od zmizení ale zhasla i poslední naděje, když bylo její tělo nalezeno částečně pohřbené zhruba dvacet mil od místa, kde byla naposledy viděna. Dívka zemřela násilnou smrtí, byla udušena a pachatel jí vytrhal téměř všechny vlasy. Pár dnů poté ještě motorista našel u cesty její botu.
Nakonec byl zatčen za jiný zločin
Stopy vyšetřovatelů stále vedly k Whitingovi. Snažili se v jeho alibi najít jakoukoliv nesrovnalost. To se sice podařilo, ale ani tak neměli dostatek důkazů, aby ho mohli usvědčit. Whiting se do vězení nakonec dostal sám, když ukradl auto, a dal tak policistům prostor, aby pořádně prohledali veškerý jeho majetek.
Součástí byla také ona bílá dodávka, kde našli mnoho znepokojujících předmětů. Lano, stahovací pásky, dětský olej a nože nasvědčovaly, že se v její zadní části dělo něco špatného. Ve vlasech Sarah se našly vlákna z mikiny, která byla nalezena v dodávce, a také na botě se nacházely stopy vláken z autosedačky. To už byly dostatečně přesvědčivé důkazy, aby mohl být Whiting obviněn.
V listopadu roku 2001 byl postaven před soud, kde stále opakoval svou nevinu. Jako svědek byl povolán také starší bratr Sarah, který potvrdil, že to byl Whiting, koho viděl v ujíždějící bílé dodávce. Za svůj čin dostal doživotí a ve vězení, kde několikrát čelil útokům, je dodnes.
Začal boj za práva rodičů skrze média
Tím ale celý případ neskončil. Média totiž poté zveřejnila, že Whiting už byl za podobný zločin jednou souzen, což zvedlo vlnu nevole nejen u rodičů Sarah, ale také široké veřejnosti. Začala tak diskuze, zda by tito delikventi neměli být veřejně známí a monitorováni, aby nedocházelo k podobným tragédiím.
Kampaň s názvem Sarah’s Law byla vedena novinami News of the World a jejím cílem bylo umožnit rodičům přístup do registru, kde by získali informace o možných sexuálních delikventech ve svém okolí. Po několika úpravách byl systém, kde se mohou rodiče na tyto informace ptát, zaveden v několika anglických oblastech a poté, co se osvědčil, ho v roce 2011 rozšířili na celou Anglii.
Rodiče Sarah se s její smrti vyrovnávali po svém. Zatímco matka se aktivně podílela na kampani Sarah’s Law a o zmizení dcery vydala knížku, otec propadl do hlubokých depresí a stal se z něj alkoholik. Pár let po smrti Sarah se rozvedli a v roce 2014 byl otec Sarah nalezen doma mrtvý. Na počest Sarah stojí dnes ve škole, kterou navštěvovala, bronzová socha.
Zdroj: truecrimeedition.com, en.wikipedia.org, thescottishsun.co.uk
Autor: Karolína Stoczková