Zvrácený psychopat Dennis Nilsen: Obětem údajně prokázal laskavost. Jeho domy hrůzy by nechtěl navštívit nikdo z vás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dennis nilsen
Zdroj: Jennifer Government, Public domain, via Wikimedia Commons

Narodil se roku 1945 ve Skotsku. Jeho otec byl norský voják, který se po válce společně s dalšími muži přestěhoval do Skotska. Vychovával Dennise jako veterán v tvrdé disciplíně, která přispěla tomu, co z chlapce vyrostlo.

Nilsen si vysloužil přezdívku Kindly Killer (česky Laskavý zabiják). Bylo to proto, že on sám věřil, jak později před soudem vypověděl, že svým obětem vlastně dělal laskavost a zabíjel je milosrdným způsobem.

Dennis pravděpodobně trpěl xenofobií a nenávistí vůči nižším skupinám společnosti. Právě proto se mezi jeho oběti řadili především bezdomovci a homosexuálové.

Vraždil na dvou adresách

Nilsen oficiálně bydlel na dvou místech. Do obou svých domů lákal pod různými záminkami své oběti. Vraždy prováděl škrcením, často přidal také topení v kádi s vodou. Přestože si vybíral oběti, ke kterým měl odpor, některá těla po smrti znásilnil.

Mezi lety 1978 a 1983 zavraždil podle všeho celkem dvanáct mladíků. Usvědčen byl ale pouze ze šesti vražd a dvou pokusů o vraždu.

Některé záznamy tvrdí, že obětí mohlo být až patnáct, to se ale nikdy neprokázalo. On sám u soudu potvrdil, že zabil patnáct lidí, ale později svou výpověď změnil.

Na jeho činy se přišlo poté, co bylo pod jeho domem v kanalizaci nalezeno mrtvé tělo. Jelikož si vybíral za oběti spíše bezdomovce a tuláky, mrtvé nikdo nepohřešoval.

Je to maniak, který se nesmí dostat na svobodu

Když byl v roce 1983 pronesen konečný rozsudek, Nilsen byl shledán nebezpečnou osobou, která by se ke svým činům pravděpodobně vrátila, pokud by byla propuštěna. Proto byl soudem poslán do vězení na doživotí.

Nilsen skončil ve věznici HM Prison Full Sutton, což je zařízení s maximální ostrahou pro ty nejnebezpečnější zločince. I přesto, že o sobě tvrdil, že je laskavý zabiják, k němu byl soud přísný.

Svobody se nakonec tento skotský vrah nedočkal. V roce 2018 zemřel ve vězení ve věku sedmdesáti dvou let. Ve vězení napsal autobiografii a požádal nakladatele, zda by mohla být vydána po jeho propuštění, případně po smrti.

Kdy, jestli tedy vůbec, bude autobiografie k dostání, není v současné době známo. Možná by ale kniha pomohla mnoha psychiatrům a psychologům objasnit, proč Nilsen jednal tak, jak jednal.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články