Malování bytu nemusí být noční můra. Pokud se budete držet několika postupů a předem si ujasníte, co budete malovat čím, máte napůl vyhráno. Když se navíc perfektně připravíte před samotnou činností co do pomůcek a prostoru, můžete rovnou slavit.
Hezky vymalovaný pokoj svépomocí není žádná věda. Existují osvědčené postupy a jednoduché triky, díky nimž zvládne malování každý.
Čas jsou peníze a štěstí přeje připraveným
I u této aktivity platí, že čas jsou peníze, a není složité ji zvládnout efektivně za kratší dobu, než jste si mysleli. Štěstí přeje připraveným, takže si dejte záležet na tom, abyste měli k malování vše potřebné.
V pokoji, který budete chtít vymalovat, odstraňte nábytek od stěn a dejte ho doprostřed místnosti. Sundejte obrazy ze zdi, odstraňte háčky i hřebíky, na nichž visely. Nezapomeňte uklidit i záclony a všechny věci, které byste si mohli ušpinit.
Podlahu zakryjte igelitem, fólií nebo starou látkou. Ať budete sebeopatrnější, stříkance barvy tam, kde nejsou žádoucí, se vám nevyhnou. Místo jejich drhnutí z podlahy ji takto jednoduše ochráníte. Zásuvky a lišty oblepte speciální páskou, kterou najdete v každém hobby marketu.
Zadělejte díry a začněte s detaily. Poté přijdou na řadu plochy
Poté přichází zacelování děr. Existuje již hotový tmel, kterým jednoduše díru ve zdi zaděláte a špachtlí či jiným podobným předmětem uhladíte, aby povrch nebyl před malováním hrbolatý.
Pak už přichází na řadu samotné malování. Ujistěte si, že barva, kterou jste si pořídili, je v pořádku, tedy není nijak ztuhlá a nejsou v ní hrudky.
Pořádně ji promíchejte a začněte malovat. První by měly přijít na řadu detaily, poté strop a pak stěny s tím, že se začíná od rohů
Začněte detaily. Rohy místností, prostor kolem zásuvek a jiné menší nebo špatně dostupné plochy vezměte štětcem.
Nebojte se využít všechny jeho strany a různé velikosti. V obchodech najdete i sady, které se budou hodit, pokud jste úplní začátečníci, co se bojí práce s jedním štětcem, nebo patříte mezi ty, kteří mají rádi pořádně provedené detaily.
Na větší plochy použijte váleček. S jeho výběrem by vám měli poradit v obchodě, záleží totiž třeba na hrubosti plochy, na níž budete barvu aplikovat. Váleček by měl být dostatečně barvou nasáklý a barva by měla být na něm rovnoměrně.
Aplikujte druhou vrstvu a radujte se z pocitu, že jste to zvládli sami
Až budete mít nátěr hotový, možná se vám bude zdát, že je to dostačující. Zpravidla se však natírají vrstvy dvě, a tak po zaschnutí postup opakujte.
Doba usychání se u různých typů barev liší, proto se řiďte informacemi na obalu. Uvidíte, jak se prostor vašeho pokoje promění v místo, kde budete zase rádi trávit čas. Navíc s pocitem, že jste si jej zvládli vymalovat sami.
Autor: Alice Konopásková