Ačkoli je všeobecně známo, že Adolf Hitler zemřel ve svém bunkru v Berlíně, i tak kolem jeho smrti vznikla řada konspiračních teorií. Hned po válce se začaly objevovat zvěsti o jeho údajném útěku. Nejrozšířenější domněnkou bylo, že nacistický vůdce uprchl v ponorce do Argentiny či se skrývá na základně v Antarktidě.
Vědci vyvrátili konspirace o Hitlerově útěku
Francouzští vědci mají po více než sedmdesáti letech konečně možnost všechny dohady jednou provždy ukončit. Zveřejnili výsledky nové analýzy Hitlerových zubů. A jejich závěry hovoří jasně. O tom, že Hitler skutečně zemřel, již nemůže být pochyb.
Hitlerův chrup dopravila do Sovětského svazu tlumočnice
V roce 2018 vyšly poprvé v angličtině vzpomínky ruské tlumočnice jménem Elena Rzhevskaya. Ta tlumočila Hitlerově zubní asistence a byla tou osobou, která byla po smrti nacistického vůdce pověřena dostat „to, co z něj zbylo“ do Moskvy k identifikaci.
Po srovnání fragmentů chrupu a zubních záznamů Sověti neměli pochyb. Hitler byl opravdu mrtvý.
V rukou Sovětů zuby i vůdcovy zubní záznamy zůstaly po celé roky. A tato skutečnost byla velmi dlouho skrývána.
Stalinovou strategií bylo tyto zprávy potlačit a umožnit tak šíření zvěstí, že západní spojenci pomohli Hitlerovi uprchnout. Stalin chtěl, aby byl západ spojován s nacismem.
Útěk do Jižní Ameriky
Jeho jednání tak přímo přiživovalo konspirační teorie o Hitlerově útěku před koncem války. Stejně jako se to povedlo Adolfu Eichmannovi či Josefu Mengelemu, kteří před spravedlností uprchli do Jižní Ameriky.
Ruské úřady poprvé umožnily prozkoumat Hitlerovy ostatky
Po měsících vyjednávání dala ruská tajná služba a ruské státní archivy francouzským vědcům povolení prozkoumat Hitlerovy zuby i fragment jeho lebky. A závěry vědců jsou jednoznačné. Vedoucí patolog Charlier ve studii potvrdil, že jsou zuby bez pochyby autentické.
Studie dokazuje, že Hitler opravdu zemřel v roce 1945. Jeho příběh skončil tak, jak se většina historiků domnívá. Sebevraždou v bunkru v troskách nacistického hlavního města.
Tvar dochované lebky je zcela srovnatelný s rentgenovými snímky Hitlerovy lebky pořízenými rok před jeho smrtí. Lebka má na levé straně průstřel odpovídající kulce.
Adolf Hitler měl extrémně špatné zuby
Děsivé obrázky zubů, které studie zveřejnila, ukazují čelist vyrobenou převážně z kovu. V okamžiku smrti měl nacistický diktátor už jen čtyři vlastní zuby. Zdeformované, dole hnědé a pokryté nánosy zubního kamene. Zbytek chrupu tvořily můstky a protézy. Analýza také potvrdila, že byl Hitler vegetarián.
Vůdce pravděpodobně trpěl zápachem z úst
Jeho zuby byly v tak špatném stavu, že s ním i v úkrytu v bunkru musel být přítomen zubař. Vědci však nemohou jednoznačně prokázat tvrzení, že rozkousl Hitler před výstřelem ampuli kyanidu.
Není totiž jasné, zda k chemické reakci na zubech došlo právě v okamžiku smrti nebo až při kremaci či pohřbívání ostatků. Předpokládají ale, že k sebevraždě před zastřelením kyanid opravdu použil.
Nechtěl se dostat do sovětského zajetí
Nacistický vůdce se rozhodl spáchat sebevraždu v berlínském bunkru na konci dubna roku 1945. Tehdy už bylo jasné, že nemá šanci válku vyhrát. Nechtěl skončit jako Mussolini, který byl dva dny předtím veřejně popraven.
Hitler prý ampuli s kyanidem nejprve otestoval na své fence německého ovčáka, aby vyzkoušel, zda opravdu funguje. Poté se zavřel se svojí ženou Evou Braunovou v ložnici, kde použili kyanidové kapsle a zastřelili se.
Zanechal jasné pokyny svým spolupracovníkům, jak má být s jejich těly naloženo. Hitlerovi byli odneseni ven z bunkru a spáleni. Až 5. května 1945 sovětské síly objevily spálené tělo v kráteru s bombami a identifikovaly ho jako Hitlerovo.
Studie francouzských vědců tak může dát konspiračním teoriím o Hitlerově útěku jednou provždy odpočinout. Je však více než jasné, že pochybovači se vždy najdou.
Zdroj: history.com, dw.com, timesofisrael.com
Autor: Michaela Pauerová