Roald Dahl byl jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších autorů dětských knih. Než napsal slavného Karlíka a továrnu na čokoládu, létal jako stíhací pilot RAF. Dokonce během druhé světové války působil jako špion Rooseveltových pro britskou vládu. Ke špionáži využíval i styky s ženami z vyšší společnosti.
Roald Dahl se narodil v roce 1916 v Cardiffu rodičům norského původu. Jeho začátky byly smutné, ve třech letech mu krátce po sobě zemřeli sestra i otec. Již v devíti letech byl poslán do internátní školy, kde se setkal s krutým zacházením zdejších učitelů – šikanováním a bitím. Toto téma později literárně zpracoval.
Spousta Dahlových příběhů vychází z jeho zážitků z dětství. Například právě kniha Karlík a továrna na čokoládu byla inspirována školními návštěvami v továrně v Cadbury – žáci sem byli zváni jako ochutnávači nových čokolád.
Po studiích se rozhodl pro dobrodružnější život a přál si hodně cestovat. První pracovní zkušenost si proto vybral u ropné společnosti Shell, která ho v roce 1936 vyslala za prací do daleké Tanzanie. Kariéra zde však netrvala dlouho.
Vstoupil do armády
Když v roce 1939 vstoupila Velká Británie do války, musel Dahl narukovat. V armádě působil jako stíhací pilot Royal Air Force v oblasti Afriky a Středomoří. Při své výšce se sice sotva vešel do kokpitu letadla, ukázal se však jako velmi schopný pilot.
Letecká nehoda
Když byl v září roku 1940 umístěn v Libyi, během nebojového letu havaroval se svojí stíhačkou do pouště. Nehodu přežil a z vraku se mu podařilo vylézt ještě předtím, než palivová nádrž explodovala. Utrpěl těžká zranění hlavy i zad a dočasně oslepl.
V nemocnici v Egyptě se zotavoval dalších šest měsíců a poté se vrátil zpět do služby. V dubnu 1941 již s kolegy z RAF bránil Řecko v bitvě o Atény. V létě toho roku se však ozvala zranění z nehody a Dahl přestal být schopný létat a vrátil se proto zpět do Británie. Za své působení v armádě měl za sebou mnoho úspěšných bitev a byl považován ze velmi schopného pilota.
Británii se rozhodl pomoci jinak
Roald Dahl byl pohledný přesvědčivý pilot s přirozenými vypravěčskými schopnostmi. Pro Británii tak byl dokonalým člověkem, který měl pomoci přesvědčit izolacionistickou Ameriku, aby se přidala ke spojeneckým silám v boji proti Německu.
Jako asistent britského atašé v USA, Lorda Halifaxe, byl na jaře 1942 poslán na britské velvyslanectví ve Washingtonu DC. Zde byl naverbován jako vhodný tajný agent BSC – Koordinace britské bezpečnosti – organizace zřízené britskou tajnou zpravodajskou službou na základě povolení Winstona Churchilla.
Fungovala jako pobočka rozvědky MI5 s cílem prosazovat v Americe britské zájmy. Mimo pomoc se sabotováním izolacionismu reprezentovaného hnutím America First, měl spolu s dalšími špiony sledovat „nálady“ ve Washingtonu a podávat zprávy britské vládě.
Sebevědomý miláček žen
Ve jménu špionáže si Dahl v Americe užíval život ve víru koktejlových večírků a tajných avantýr s bohatými a mocnými ženami. Ačkoli k nim byl prý velmi arogantní, procházelo mu to. Využíval svého pěkného vzhledu a pověsti leteckého esa. Jeho kouzlu propadla například exotická herečka Annabella, kongresmanka Clare Booth Luce či dědička ropného impéria Millicent Rogersová.
Mimo aféry s vlivnými ženami se Dahl dokázal prokousat na samý vrchol politické pyramidy až k Rooseveltovým. Víkendy pak trávil v jejich sídle a zpět do BSC posílal informace o tom, jaké nálady v Americe panují. V Dahlově sociálním okruhu figuroval i viceprezident Henry Wallace nebo senátor Harry Truman, oba byli pravděpodobně i součástí jeho zpravodajství.
Přestože byl Dahl zaneprázdněn shromažďováním tajných informací a sváděním mocných žen, na psaní si čas vždycky našel. Byl a je úspěšným a oblíbeným autorem. Inspiroval se svým dětstvím, cestováním po světě i pohádkovými příběhy, které mu vyprávěli rodiče.
Věděl, o čem píše
Ačkoli se zavedl jako autor knih pro děti, napsal i několik knih pro dospělé. A jako bývalý špion napsal v 60. letech scénář k filmu Jamese Bonda Žiješ jenom dvakrát, ovlivněný vlastními zkušenostmi z Ameriky a pletkami s atraktivními ženami. Do svých děl zkrátka vkládal kus sebe a svého života.
Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, dailymail.co.uk
Autor: Michaela Pauerová