Bob Marley byl hudební ikona, která de facto vytvořila nový hudební styl — reggae. Díky němu se tato hudba dostala z jamajských chodníků a periferních oblastí do uší téměř celého světa. Jeho smrt byla pro většinu lidí značným šokem. Tento černošský zpěvák zemřel na rakovinu kůže. Nebo to mohlo být jinak?
V roce 1976 vrcholil na Jamajce volební souboj. Jako obvykle zde proti sobě stála Lidová národní strana (PNP) a Jamajská labouristická strana (JLP). Právě s první jmenovanou byl zpěvák spojován. Jednalo se o levicovou socialistickou stranu, která chtěla mimo jiné omezit vliv USA.
Stranu tehdy vedl Michael Manley. Ten pozval Boba Marleyho, aby vystoupil na koncertě „Smile Jamaica“, jenž měl zmírnit politické napětí, které v zemi před volbami panovalo.
Útok u něj doma
Hudebník tehdy přislíbil bezplatnou účast. Byl si vědom aktuální napjaté společenské situace, tak se rozhodl vyčkat až do koncertu ve svém domě, který chránilo několik strážců.
Dva dny před koncertem šla jeho manželka ven z domu, když zjistila, že dům zvnějšku nikdo nehlídá, bylo už pozdě. Zrovna v tu chvíli totiž projelo před domem auto, které spustilo palbu. Žena byla střelena do hlavy.
Útočníci se dostali až do domu a Marleyho postřelili. Nakonec on i jeho žena přežili, a zpěvák dokonce na koncertě opravdu vystoupil. Útočníci se nenašli. Hovořilo se přívržencích JLP, ale i Američanech, kterým se mohla nelíbit případná ztráta vlivu na území Jamajky.
Osudný melanom
Není proto překvapením, že i po Marleyho úmrtí se objevily konspirační teorie, podle kterých byla do jeho smrti zapletena právě americká CIA, konkrétně syn jednoho z jejích agentů — Carl Colby. Dokumentarista, který o nadaném hudebníkovi měl natočit film.
V roce 1977 byl Marleymu objeven maligní melanom, a to konkrétně pod nehtem u palce na noze. Vzhledem k tomu, že se jednalo o velmi agresivní typ rakoviny, lékaři okamžitě doporučili amputaci.
To však zpěvák okamžitě odmítl a odvolával se při tom na své rastafariánské náboženství. Místo toho si nechal jen odstranit nehet a nehtové lůžko.
Zemřel 4 roky od stanovení diagnózy
Ihned po operaci se vrátil ke své práci na novém albu Uprising, které vyšlo roku 1980. S ním objížděl velké turné po Evropě a také po USA. Právě tam při svém pravidelném běhu v Central Parku zkolaboval. Turné ještě dokončil, ale zdravotní obtíže byly veliké.
Podle lékařů se rakovina rozšířila téměř do celého těla. Poté odletěl na Floridu, kde nakonec 11. května 1981 zemřel.
Za vše může zpravodajská služba
A co s tím má společného CIA? Podle některých konspiračních teoretiků dostal Marley od Colbyho radioaktivní boty s měděným drátem, o který se při nazouvání píchl právě do palce. Proto údajně dostal rakovinu kůže, která je u lidí s tmavou pletí jinak velmi vzácná.
Také to měl být důvodem toho, proč se rakovina tak rychle rozšířila. Jedem z jeho lékařů tehdy prohlásil, že tolik rakoviny uvnitř jednoho člověka ještě nikdy neviděl.
To, že by byla ve smrti Boba Marleyho nějakým způsobem zapletena CIA, se nikdy nepotvrdilo. A nenašly se k tomu ani nejmenší důkazy.
Zdroj: Allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá