V historii se to krutovládci jen hemžilo. Mnozí nechali popravovat odpůrce režimu, který nastolili, nebo zkrátka jen ty, kteří se jim znelíbili. A k podobným panovníkům patří i královna Ranavalona.
Ano, skutečně to byla žena, kdo se stal jednou z nejděsivějších panovnic na světě, ze které měli její poddaní strach a která nastolila ve své zemi totální diktaturu.
Madagaskarská panovnice, která se navíc na trůn dostala neprávem, měla sice své zastánce, ale to pouze proto, že se jí buď báli, nebo byli podplacení.
Na trůn se dostala zkrátka proto, že všechny ostatní nechala povraždit
Ranavalona se narodila na královském dvoře. Z politických důvodů byla provdána za syna krále Andrianampoinimerina jménem Radama. Tomu ale nikdy neporodila jediné dítě.
Když král Radama I. zemřel, oprávněným dědicem trůnu se stal mužský nástupce, jeho synovec. Jenže Ranavalona, jakožto vdova po králi, se samovolně prohlásila za královnu.
Jelikož podplatila několik úředníků a potencionálního dědice nechala pravděpodobně unést a zavraždit, nakonec nemohl nikdo říci proti jejímu nástupnictví ani slovo.
Vraždila každého, kdo se jí znelíbil
Ranavalona vládla na Madagaskaru neuvěřitelných třicet tři let. Za tu dobu vyhnala ze země každého, kdo se jakkoli snažil prosadit křesťanství, se kterým nechtěla mít nic společného.
Odmítala také obchodní i politické kontakty s Francií i Anglií. Kromě toho, že jak odmítáním jejich pomoci, tak odmítáním křesťanství zemi hodně ubližovala, měla také pověst královny, která je tak trochu paranoidní.
Neustále se obávala vzpoury (celkem oprávněně), a tak nechala popravit každého, kdo by mohl ostatní ke vzpouře vybízet. Popravy byly za její vlády na každodenním pořádku.
Bojoval proti ní i vlastní syn. Ten se nakonec dostal na trůn po její smrti
Nemanželský syn Rakoto, kterého měla Ranavalona pravděpodobně s prvním důstojníkem své armády, se několikrát sám pokusil o státní převrat. Vždy ale neúspěšně.
Snažil se dostat na trůn, lid mu to přál, ale jeho matka byla neústupná a jakékoli pokusy o vzpouru potlačila. Rakoto si tak musel na své nástupnictví počkat.
Když Ranavalona zemřela ve spánku dne 16. srpna 1861, Rakoto nastoupil na její místo. Veškeré zákony, které královna zavedla, byly zrušeny, a kontakty s Francií i Anglií obnoveny.
Bohužel i přes veškerou snahu se nepodařilo Rakotovi postavit zemi zpět na nohy. Podle mnohých by se mu to podařilo, byl však zabit pouhé dva roky poté, co nastoupil na trůn.
Autor: Šárka Cvrkalová