Denis Avey: Pro pravdu riskoval vlastní život za zdmi Osvětimi. Společnost se mu odměnila zvráceným způsobem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
denis avey
Zdroj: Ronjones, Public domain, via Wikimedia Commons

Koncentrační tábory byly místem, kde zemřely tisíce lidí. Každý, kdo měl jen trochu rozumu, se jim během jejich existence vyhýbal. Nikdo si sice nedovedl představit, co se za jejich zdmi děje, ale zjišťovat to lákalo málokoho.

Jenže se přece jen našel dobrovolník, který se nechal zavřít v Osvětimi proto, aby zjistil, co všechno se tam děje, a aby později mohl poreferovat světu o pravdě. To se mu nakonec i podařilo.

Jmenoval se Denis Avey. Narodil se 11. ledna roku 1919 a během druhé světové války byl držen jako válečný zajatec v Osvětimi. A právě tady potkal Žida jménem Ernst.

Prohodili si uniformy, bylo ironické, že to nikdo nepoznal

Avey a Ernst se potkávali tajně. Nejprve nosil Avey Ernstovi cigarety, později se ho vyptával na Osvětim, nakonec se s ním domluvil na výměně. Celkem dvakrát se mu podařilo proniknout do tábora mezi Židy a zase zpět.

A to díky tomu, že si s Ernstem vyměnili uniformy. Avey sám později popsal, že to nedokázal pochopit. Byl totiž velmi statný muž, navíc se zrzavými vlasy.

Většina Židů byla spíše pohublá, shrbená, Avey přiznal, že se bál, že jeho plán ihned praskne. Ale to se nestalo a on se tak stal svědkem toho, co všechno je Židům v táboře prováděno a jak se s nimi zachází.

Kamarádi vojáka dobře věděli, co dělá a s čím si zahrává. Varovali ho před nebezpečím, ale podporovali ho v myšlence, že získá informace, za které svět jednou draze zaplatí.

Nakonec se Aveymu podařilo uniknout během takzvaných „pochodů smrti“ v roce 1945. Dostal se s pomocí Američanů zpět do rodné Anglie a k rodině, která měla dávno za to, že zemřel.

Jeho další život přinesl velké zklamaní

Když bylo po válce, Avey se rozhodl předat své poznatky a informace z Osvětimi úřadům. Ale nikdo ho nebral vážně. Ti, kteří mu věřili, nechtěli o Osvětimi slyšet.

Zdálo se, že svět se od všeho, co se týká války, snaží oprostit. Nakonec se ale po letech začal příběh šířit mezi lidmi. Jeho pravdivost potvrdila i sestra Žida Ernsta, která slyšela příběh z druhé strany.

Ta nakonec poděkovala Aveyovi, dokonce i přes média, za to, že pravděpodobně jejího bratra zachránil. Ernsta by totiž nejspíš čekala plynová komora, kdyby se s ním Avey nevyměnil.

Po zbytek života Avey trpěl různými nemocemi a bolestmi po zranění z války. Léčil se s tuberkulózou. Přesto se snažil vypovědět o svém příběhu, co nejvíce mohl, každému, kdo se o něj zajímal.

V roce 2014 se ale jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že už další dotazy zodpovídat nemohl. Zemřel o rok později. Pět let před svou smrtí byl britskou vládou jmenován válečným hrdinou holocaustu.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články