Gouverneur Morris byl velmi schopný politik a státník. Dokonce byl jedním z takzvaných otců zakladatelů, tedy mužů, kteří se podíleli na založení Spojených států amerických. Byl také ale velkým sukničkářem, kterého připravily o život potíže právě s jeho přirozením.
Gouverneur Morris byl jedním z tvůrců a signatářů ústavy Spojených států amerických. Byl velkým zastáncem nově vytvářené unie států a velkým odpůrcem otroctví. Také byl senátorem za stát New York.
Měl dřevěnou nohu
Morris pocházel z dobře situované rodiny a už jako mladík byl velmi nadaný a inteligentní. V životě měl ale velkou smůlu. Když mu bylo 14 let, omylem na sebe vylil konvici s vařící vodou. Měl popálenou pravou ruku a bok, ale nakonec z úrazu vyvázl bez trvalých následků.
To se ale změnilo, když mu bylo 28 let. Kočár mu přejel nohu, která byla na několika místech zlomena. Lékaři mu byli nuceni nohu pod kolenem amputovat a dát mu dřevěnou protézu.
Měl rád ženy
O Morrisovi se vědělo, že byl velkým sukničkářem, kterému nedělalo problém vídat se i s vdanými ženami. Jeho přítel John Jay mu jednou v žertu napsal, že by pro něj bylo bezpečnější, kdyby v mládí přišel místo o nohu o něco jiného.
Mezi jeho milenky patřila například spisovatelka Adélaïde Filleul. Také se pravidelně scházel s manželkou budoucího francouzského ministra zahraničí.
Nakonec se oženil s hospodyní
Mládežnický život ho omrzel až ve věku 57 let, kdy se také poprvé a naposledy oženil. Jeho manželka byla o více jak 20 let mladší.
Sňatek byl považován za kontroverzní. Žena byla obviněna z vraždy svého novorozeného dítěte, které měla údajně zplodit se svým švagrem. Nikdy však nebyla odsouzena a trvala na tom, že se dítě už narodilo mrtvé.
Žena pracovala pro Morrise nejprve jako hospodyně. Zanedlouho se vzali a měli spolu jeho jediného potomka, syna Gouverneura Morrise Jr.
Ačkoliv byl Gouverneur Morris výborný politik, bohužel pro něj jeho skvělé státnické schopnosti zastínila jeho poněkud bizarní smrt.
Nemohl si dojít na záchod
V roce 1816 se opět objevila dna, která ho čas od času trápila. Dna neboli pakostnice je onemocnění způsobené zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Ta pak tvoří malé krystalky, které se usazují nejčastěji v kloubech a šlachách. U pacientů pak dochází k záchvatům velmi bolestivé artritidy a k otokům kloubů.
Morris trpěl hroznými bolestmi. Ty se pak ještě zhoršily, když u něj došlo k ucpání močových cest. On se rozhodl, že si zkusí pomoci sám. Dnes už můžeme jen hádat, co ho k takto kaskadérskému kousku vedlo, ale pravděpodobně to bylo velké zoufalství.
Samooperace dopadla tragicky
Na začátku 19. století mu medicína zřejmě nedokázala pomoci. Jak vyplývá z jeho zápisků, vyzkoušel různé formy léčby jako baňkování či homeopatické směsi. Nic mu však nepomohlo a jeho sužovaly stále častější obtíže s močením.
Muž si vzal podomácku vyrobený katetr a rybí kost, kterou si zavedl přímo do močové trubice. Snažil se tak překážku v ní odstranit. Bohužel si tím způsobil rozsáhlá vnitřní zranění. K tomu ještě došlo k infekci, která ho nakonec připravila o život.
Zdroj: History.com, Medium.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá