Světoznámé muzeum voskových figurín v Londýně je dodnes velmi populární a úspěch sklízí i jeho pobočky jinde ve světě. Málokdo však ví, že jeho historie sahá až do období před francouzskou revolucí a zakladatelkou je žena, která se nedala odradit útrapami života a tvrdě si šla za svým. Její příběh přinesl web historyextra.com.
Marie Tussaud se narodila ve Štrasburku v roce 1761. Svého otce nepoznala, jelikož ještě před jejím narozením zemřel. Matka Anne-Marie se o dceru starala a v jejích šesti letech s ní odjela do švýcarského Bernu.
Talent projevila už v mládí
Tam začala pracovat jako hospodyně u lékaře Philippa Curtise, který byl zároveň velmi zdatný v modelování voskových figurín. Nejprve se snažil toto nadání využít při studiu anatomie, ale nakonec začal modelovat portréty osob.
Malá Marie Philippa nazývala strýcem a práci s voskem od něj okoukala. Poté, co měl kreativně nadaný lékař několik výstav v Paříži, pro něj Marie začala pracovat a její vůbec první voskovou figurínou byl portrét Voltaira.
Pohybovala se mezi francouzskou smetánkou
Obliba voskových figurín zejména ve vyšších kruzích rostla a Marie měla možnost setkávat se s významnými osobnostmi a tvořit pro ně umělecká díla.
Údajně v té době žila po boku královské rodiny ve Versailles. Z jejích rukou vyšly také figuríny Jeana-Jacquese Rousseau nebo Benjamina Franklina.
Nic krásného ale netrvá věčně. V době francouzské revoluce se karta obrátila a pro Marii začalo ne příliš příjemné období. Zájem o voskové figuríny klesal, a když už nějaký byl, musela vytvářet figuríny mrtvých, například krále Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty.
Revoluční období pro ni nebylo jednoduché
V té době také zemřel strýc Phillip, který jí odkázal veškeré své umění. V nelehké době francouzské revoluce ale nebylo pro umění místo. Marie se snažila najít útěchu jinde a provdala se.
S manželem Francoisem Tussaudem měla dva syny, ale velmi brzo se kvůli jeho alkoholismu rozešli.
Poté, co se situace ve Francii na počátku devatenáctého století uklidnila, se Marie rozhodla odcestovat do Velké Británie. Tam se svou velkou sbírkou figurín osobností nejen z francouzské historie zaznamenala obrovský úspěch.
Uznání šla hledat do Anglie
S figurínami téměř třicet let cestovala napříč Anglií. Poté se k ní přidal také syn, který zdědil nadání pro toto řemeslo. Společně v roce 1835 otevřeli stálou expozici v Londýně na Baker Street.
Sama na sklonku života sepsala své paměti a vytvořila svou vlastní voskovou figurínu, jenž je v muzeu k vidění dodnes. Zemřela ve spánku v roce 1850. Je až s podivem, že krátce po její smrti se začal rozvíjet vynález fotografování.
Její odkaz žije dodnes
Dříve, než ji někdo stihl zachytit na fotografii, tento svět opustila, ale rozhodně nebude nikdy zapomenuta. Její muzeum v Londýně je stále velmi populární.
Madame Tussaud se do historie zapsala jako významná ženská podnikatelka, která se nedala odradit neúspěchem ani politikou. V těžkém období francouzské revoluce dokázala přežít a ze zkušeností vytěžila velký úspěch v zahraničí.
Muzeum voskových figurín má dnes pobočky na různých místech ve světě. K vidění tam jsou nejen historické postavy, ale také hudebníci, sportovní hvězdy, herci a herečky nebo politické osobnosti.
Zdroj: theguardian.com, en.wikipedia.org, historyextra.com
Autor: Karolína Stoczková