Nejhledanější špiónka ve Francii zemřela oceněna mnoha řády. Kdo byla Bílá myš?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Wake Nancy
Zdroj: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

Jedna z nejslavnějších špiónek dostala od nacistů přezdívku „Bílá myš“, neboť se dokázala nepozorovaně dostat z nejednoho problému. Nancy Wake si užívala pohodového života v Paříži a nic jí nechybělo. Přesto se v roce 1940 rozhodla přidat k odboji. Pomohla spojencům ve Francii i ve Velké Británii. Její životní příběh je až neuvěřitelný.

Nancy Grace Augusta Wake měla obtížné dětství. Původně pocházela z Nového Zélandu. Když jí byly necelé dva roky, rodina se přestěhovala do Austrálie. Její otec se ale krátce nato vrátil zpět na Nový Zéland. O rodinu se musela tedy starat jen matka.

Dědictví jí otevřelo dveře

To vedlo k jejich značným finančním potížím. Mladá dívka nebyla v rodině příliš šťastná, a tak se rozhodla odejít ze školy i z domova. Chvíli se živila jako zdravotní sestra. Život se jí změnil, když jí její teta zanechala malé dědictví a Nancy se rozhodla, že bude cestovat.

Navštívila New York, Londýn, ale nejvíce jí učarovala Paříž, kde se nakonec rozhodla zůstat. Našla si tam zaměstnání i manžela. Tím se stal bohatý podnikatel Henri Fiocca. Ten ji dostal do vyšších pater společnosti, kde si to společensky velmi užívala. Vše skončilo, když Francii napadli nacisti.

Manželé z vyšší společnosti byli nenápadní

Ona sama měla s tímto zrůdným režimem zkušenost ze své žurnalistické praxe. Okamžitě se rozhodla, že musí nějak zasáhnout, a tak se i s manželem přidali k hnutí odporu.

Jejich krytí nemělo chybu, zvlášť tedy to Nancyino. Gestapo nepředpokládalo, že se krásná žena z lepší společnosti bude zajímat o něco tak „přízemního“, jako je válka.

Oba manželé tak pomáhali s evakuací židovských uprchlíků, předávali zprávy a informace. Byli nepostradatelným kontaktem pro spojenecké vojáky.

Stihla uprchnout, manžel nikoliv

Nic ale netrvá věčně a nacisté ji začali postupem času podezírat. Nakonec to došlo tak daleko, že na „Bílou myš“ vypsali odměnu 5 milionů franků.

Všem bylo jasné, že ve Francii už pro ni není bezpečno. Rozhodla se tedy prchnout přes Španělsko až do Velké Británie. Její manžel se však opozdil a byl zajat. Gestapo ho vyslýchalo, mučilo, a nakonec i popravilo. To ji jen utvrdilo v tom, že ve svém snažení nemůže polevit.

Mistryně sabotáží

V Anglii se připojila ke slavné britské tajné službě MI6, konkrétně k SOE, která měla na starosti zvláštní operace. Jednalo se většinou o sabotáže, zprostředkovávání komunikace a přesun informací.

V roce 1944 se pomocí padáku vrátila zpět do Francie, kde pomáhala tamním partyzánům. Přivezla jim zásoby a samozřejmě tolik potřebnou munici. Poté organizovala akce, jejichž cílem byla sabotáž německých zařízení. Nacisté ji nikdy nedopadli.

Zemřela oceněna mnoha řády

Po skončení války pracovala nějakou dobu pro britskou vládu, ale nakonec se vrátila do Austrálie. Na sklonku života se znovu rozhodla pro Velkou Británii. Přestěhovala se tam, když jí bylo 88 let a žila tam až do své smrti v roce 2011, kdy jí bylo úctyhodných 98 let.

Za svůj život dostala mnohá ocenění, například Britskou válečnou medaili, francouzský Válečný kříž, americkou Medaili svobody a mnoho dalších.

Zdroj: Greydynamics.com, Nytimes.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články