Nicolae Ceaușescu se narodil do chudé rumunské rodiny. Jako malý žil převážně v nuzných podmínkách, proto v jedenácti letech odešel do Bukurešti, kde začal pracovat jako obuvnický učeň.
Možná to bylo právě dětství v chudobě, které z něho později udělalo monstrum. Mnozí tvrdí, že jakmile se dostal k moci, nechtěl už nikdy zažít to, v čem žil jako malý chlapec.
Zatvrzelý komunista byl za své činy několikrát zatčen
Už ve svých čtrnácti letech se Nicolae přidal k tehdy ilegální komunistické straně. Později byl zvolen do národního protifašistického výboru a podporoval lid ve stávkách a boji s fašisty.
Byl proto několikrát zatčen. Na komunistických schůzkách potkal svou budoucí manželku Elenu Petrescu. Na čas se spolu ocitli v koncentračním táboře, ale Rudá armáda v roce 1945 Rumunsko osvobodila a pro Nicolae to znamenalo svobodu.
Jelikož došlo v zemi k vzestupu komunismu, rychle se dostal k moci. Věnoval se několika politickým funkcím. Když byla v roce 1974 vytvořena funkce prezidenta, byl jím jmenován právě on.
Jenomže země tehdy trpěla velkými finančními i hospodářskými problémy, o které se nový prezident příliš nezajímal. Šlo mu především o vlastní dobro. Zbavoval se každého, kdo nesouhlasil s jeho vládou, zatímco sám s manželkou bohatl.
Roku 1984 nechal Nicolae zbourat část historické čtvrti v Bukurešti, kde později za státní peníze postavil obří budovu zvanou dnes Palác lidu. Tady sídlil Ústřední výbor strany, dnes je budova sídlem parlamentu.
Při pokusu o útěk byl i s manželkou zastřelen
Lidem se samozřejmě nelíbilo, jak si prezident žije, zatímco celá země trpí. Všichni rychle pochopili, že zrovna tento člověk nebude tím, kdo ekonomicky spasí Rumunsko.
Roku 1989 vypuklo povstání, kdy se před Palácem lidu shromáždil dav požadující prezidentovo odstoupení. On sám se k lidem několikrát pokusil promluvit, nicméně marně, nikdo ho neposlouchal.
Ze zoufalství si tedy Nicolae Ceaușescu nechal přistavit na střechu budovy vrtulník, který měl jeho i jeho ženu odvézt do bezpečí. Jenže ten byl těsně po vzletu sestřelen a oba byli zatčeni.
Poté, co proběhl s bývalým prezidentem i jeho manželkou řádný soudní proces, byli oba uznáni vinnými z genocidy a vlastizrady. Popraveni byli střeleckou četou ihned po soudu.
Ačkoli byl v zahraničí Ceaușescu za své názory poměrně oblíbený, vlastní národ ho nikdy neuznal. Stal se jedním z diktátorů, kteří vlastní zemi přinesli jen bolest a utrpení.
Autor: Šárka Cvrkalová