Nikola Tesla, jeden z největších myslitelů 19. století a dle mnohých nejgeniálnější mozek všech dob. Ačkoliv jeho povaha byla dosti svérázná, například byl posedlý magií čísel a nesnášel lidský dotek, jeho vynálezy byly výjimečné. Zde je pět těch nejzajímavějších.
Střídavý proud
Jeden z jeho nejproslulejších a nejvyužívanějších vynálezů. Každá elektrifikovaná domácnost, každý domácí spotřebič, vše funguje za pomoci střídavého proudu. Prosazení tohoto vynálezu však nebylo jednoduché, a někdy se dokonce nazývá jako „válka proudů“.
Teslův mentor a posléze i jeden z největších rivalů Thomas Edison zarytě trval na využívání stejnosměrného proudu.
Těžko říci, zda si opravdu tolik stál za svým vynálezem, nebo chtěl být jen v opozici proti svému konkurentovi. Nakonec se však ukázalo, že střídavý proud je zkrátka efektivnější.
Rádio
Jeden nejzásadnějších vynálezů 19. století. O tom, kdo ho ale opravdu vynalezl, se dodnes vedou diskuze. Tesla opakovaně experimentoval s vysíláním a přijímáním energie, což se mu nakonec podařilo za pomoci cívky a kondenzátoru. Při finišování jeho vynálezu však došlo k tragédii a jeho laboratoř vyhořela.
O rádio se v té době snažil i jeho rival Marconi. Tesla s ním však nesoupeřil. „Nechte ho pokračovat, už teď používá 17 mých patentů,“ řekl a měl pravdu. Marconi při výrobě rádia použil Teslův oscilátor.
I přesto ale Teslu nakonec překvapilo, že patent rádia byl přisouzen právě Marconimu. Ještě víc ho překvapilo, že za tento vynález obdržel mladý Ital Nobelovu cenu.
Asynchronní motor
V roce 1888 vyrobil Tesla elektromotor, který fungoval na principu střídavého proudu a elektromagnetické indukce. Tento typ motoru se dodnes hojně používá. Najdeme ho například ve vysavačích, fénech a v jiném elektrickém nářadí.
Práce na vodní energii
Tesla vnímal velký potenciál vodní energie. Stejně jako například Edison. Docházelo u nich v tomto oboru k určité rivalitě, stejně jako u dalších vynálezů.
Úspěšnější byl Tesla, získal 9 z celkového počtu 12 patentů, které byly použity při stavbě vodních elektráren.
Předchůdce neonových světel
Ačkoliv má světelné neonové nápisy patentován Francouz Georges Claude, Tesla ve své době pracoval na něčem velmi podobném. Používal takzvané „Geisslerovy trubky“, což byly skleněné trubky s elektrodami a s argonovým plynem.
Tesla zjistil, že je může rozsvítit bezdrátově za pomoci cívek. Tento svůj objev prezentoval v roce 1883 na výstavě v Chicagu.
Tesla byl excelentní vynálezce, ale praktický člověk nebyl. Často pracoval na svých vynálezech, které si pak zapomněl patentovat. Pak se dostával do křížku s ostatními vědci.
Jeho zápal pro věc, ale malé podnikatelské nadání způsobily, že na sklonku života trpěl nedostatkem financí a dožil v ústraní.
Zdroj: Allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá