Poprava Marie Stuartovny: Důvod, proč jí sťali hlavu až napotřetí, je úsměvný. Co následovalo poté, všechny pobouřilo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
marie stuartovna
Zdroj: François Clouet, Public domain, via Wikimedia Commons

Marie Stuartovna byla popravena stětím hlavy ve věku čtyřiačtyřiceti let. Stalo se tak na příkaz její sestřenice Alžběty I. Nespravedlivá poprava se však neobešla bez komplikací.

Marie Stuartovna se narodila 8. prosince 1542 jako dcera skotského krále Jakuba V. a francouzské šlechtičny. Bylo jí pouhých šest dní, když po smrti svého otce zdědila skotský trůn. V pěti letech ji matka poslala do Francie, aby byla vychována u dvora krále Jindřicha II.

Nešťastná manželství

Než se mladá královna v roce 1558 provdala za jeho nejstaršího syna Františka, stala se z ní pozoruhodná kráska s dobrým vzděláním. Pro mnohé představovala ideál renesanční královny. Brzy po uzavření sňatku František zemřel po pádu z koně.

Královna se po této události vrátila z milované Francie zpět do Skotska. V roce 1565 neuváženě vstoupila do manželství se svým bratrancem Jindřichem Stuartem, hrabětem z Darnley. Byl to slabý a brutální muž a Marie ho začala brzy nenávidět. To se nezměnilo ani narozením jejího syna a dědice Jakuba I. v roce 1566.

Podezřelá z vraždy

Ve stejném roce byl Jindřich uškrcen a na Marii Stuartovnu okamžitě padlo podezření. To ještě vzrostlo, když se po pouhých třech měsících provdala za hraběte z Bothwellu, hlavního podezřelého z vraždy. Novomanželé byli zatčeni a Marie byla uvězněna a sesazena z trůnu ve prospěch ročního Jakuba.

Z vězení unikla a byla nucena hledat útočiště v Anglii u své sestřenice Alžběty I. Nevědomky tak vstoupila do pasti, ze které již nebylo úniku.

Vězněna svojí sestřenicí

Alžběta se však cítila Marií ohrožena, neboť část šlechty uznávala její nárok na anglický trůn. Pro jistotu ji tedy nechala celých osmnáct let věznit. Jako důvod jí posloužily souvislosti s vraždou Jindřicha Stuarta.

Při věznění v Anglii se Marie stala idolem anglických katolíků, kteří si přáli Alžbětu mrtvou a Marii jako svou královnu. Z vězení si dopisovala s katolickým obdivovatelem Babingtonem. Bohužel se tak nevědomky zapletla do spiknutí s cílem zavraždit královnu Alžbětu.

Padla do léčky, když v jednom z dopisů schvalovala atentát na svou sestřenici. Byla tak prohlášena vinou ze zrady a odsouzena k smrti. Trvalo ještě několik měsíců, než se Alžběta přinutila podepsat smrt své sestřenice.

Den popravy

Poprava se konala 8. února 1578 na zámku Fotheringay v Northamptonshire. Kat byl z popravy královny zřejmě tak nervózní, že se mu podařilo setnout jí hlavu až napotřetí. Nejprve ji pouze bolestivě zranil, podruhé mu překážely královniny vlasy.

Potřetí se to již povedlo. Podle zvyku uchopil useknutou hlavu za vlasy a zvedl ji k davu. Hlava se však odkutálela a v ruce mu zůstala pouze její paruka.

Mariin mazlíček Geddon

Když kat zvedl královniny šaty, aby jí dle dalšího zvyku stáhl podvazky, vyběhl na něj zpod šatů královnin pejsek. Ten se rozběhl k mrtvole a nechtěl k ní nikoho pustit. Co se poté s pejskem stalo, zůstává záhadou.

Poté, co bylo Mariino tělo nabalzamováno, bylo převezeno do katedrály v Peterborough. Na příkaz jejího syna Jakuba však bylo exhumováno a královna byla znovu pohřbena v kapli ve Westminsterském opatství.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články