Život obávaného nacistického vůdce Adolfa Hitlera v posledních dnech před jeho smrtí nebyl žádný med. Neúspěchem frustrovaný Hitler nechtěl za žádných okolností padnout do rukou nepřítele. Když se mu jeho Třetí říše rozpadala pod rukama, společně se svou manželkou spáchal sebevraždu. Co říkala jeho poslední vůle?
Adolf Hitler je jednou z nejvýraznějších osobností dvacátého století a ústřední postavou druhé světové války. Jeho touha po moci stála život miliony lidí. Když se v roce 1945 po pěti letech začala válka chýlit ke konci, rozhodl se svůj život raději ukončit sám.
Úkryt v bunkru v hlavním městě Říše
V té době přebýval se svými nejvěrnějšími pobočníky v Berlíně, hlavním městě Třetí říše. Budoucnost Německa visela na vlásku, jelikož od západu se blížila spojenecká vojska a z východu zase k Berlínu mířila Rudá armáda.
V bunkru při Říšském kancléřství trávil své poslední dny a jeho rozkazy s přibývajícími neúspěchy na frontách působily dojmem, že je Hitler nepříčetný. Pětapadesátiletý vůdce trpěl řadou chorob a byl závislý na lécích, což se projevovalo také na jeho úsudku.
Když se dozvěděl o smrti svého nebližšího spojence Benita Mussoliniho a blížících se vojsk ze všech stran, rozhodl se sepsat svou poslední vůli, oženit se a spáchat sebevraždu. Paní Hitlerovou se v berlínském bunkru těsně před smrtí stala Hitlerova dlouholetá milenka a obdivovatelka Eva Braunová.
Pocta Evě Braunové
Vzít si vůdce pro ni byla pocta, jelikož byla Hitlerovi odjakživa oddána a velmi toužila po tom stát se jeho ženou. Manželství ale pro Hitlera nikdy nebylo prioritou. Dokud jeho nacistická německá říše prosperovala, byl oddán pouze jí a na povinnosti manžela neměl čas.
Ačkoliv sňatek uzavírali v ne příliš romantickém prostředí bunkru těsně před svou smrtí, neodpustili si skleničku šampaňského a chlebíčky. Poté přišla na řadu poslední vůle a definitivní konec.
Svou sekretářku Traudl Jungovou posadil Hitler za stenografický stroj a nadiktoval jí svou závěť. Neměl potomky, a proto svůj majetek chtěl přenechat nacistické straně, pokud by nadále existovala. Vysvětlil také, proč zůstal v Berlíně, z jakého důvodu se oženil a že sebevraždu zvolil, aby unikl potupě z případné kapitulace nebo sesazení.
Rozdělení postů, smrt a zpopelnění
V politické části své poslední vůle rozdělil mezi své nejvěrnější stoupence posty. Admirál Dönitz se měl stát jeho nástupcem v čele státu a branné moci, Goebbels měl být v čele vlády a Bormann stranickým ministrem.
Naopak všech nároků na jakékoliv posty zbavil Göringa a Himmlera, jelikož ti začali se spojenci vyjednávat ohledně kapitulace, což pro něj znamenalo velkou zradu. Nezapomněl apelovat na společnost, aby se nadále řídila rasovými zákony, čímž dal jasně najevo, že si za všemi svými názory pevně stál i těsně před smrtí.
Poté se společně se svou novomanželkou Evou Braunovou a psem Blondie odebrali do ložnice, kde společně spáchali sebevraždu. Údajně jako první otrávili fenku Blondie, aby si byli jistí, že jed funguje, jak má. Okolnosti vůdcova skonu se ale různí, některé záznamy uvádějí, že se zabil střelou do hlavy, zatímco jiné tvrdí, že se otrávil kyanovodíkem stejně jako jeho manželka Eva.
Jeho nejbližší spolupracovníci měli rozkaz obě těla vynést ven, polít benzínem a spálit tak, aby nepadla do rukou nepřítele. Nad hořícími mrtvolami nejvěrnější přívrženci v čele s Goebbelsem salutovali. I oni raději zvolili sebevraždu před kapitulací nebo útěkem.
Joseph Goebbels s manželkou hned následující noc otrávili všech šest svých dětí, pak sami spáchali sebevraždu a stejně jako jejich vůdce se nechali spálit. Z bunkru, kde Hitler trávil poslední chvíle války, přežili pouze sekretářka, komorník, telegrafista a pobočník. Všichni skončili v zajetí Rudé armády.
Zdroj: grunge.com, ceskatelevize.cz, novinky.cz
Autor: Karolína Stoczková