Ze sirotka úspěšnou podnikatelkou. Madam CJ Walkerová byla jednou z prvních amerických černošských milionářek

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
CJ Walkerova
Zdroj: Scurlock Studio (Washington, D.C.) (photographers)., Public domain, via Wikimedia Commons

Afroamerická aktivistka, filantropka a jedna z nejúspěšnějších podnikatelek své doby. Madam CJ Walkerová vydělala na počátku 20. století jmění díky vlastní řadě kosmetických produktů a speciální vlasové péče pro černošky. Ne vždy však měla štěstí. Začínala jako svobodná matka a musela se hodně otáčet, aby uživila svou malou dceru.

Příběh ženy, která je pokládána za první černošskou milionářku v Americe, je skutečně pozoruhodný. Než se stala bohatou podnikatelkou, známou jako Madam CJ Walker, narodila se jako Sarah Breedlove v Deltě v Lousianě roku 1867.

Rodiče, bývalí otroci z plantáže Madison Parish, se po občanské válce stali podílníky. Sarah byla první z šesti sourozenců, která se narodila již jako svobodná černoška.

I přesto však vyrostla ve světě rasových nepokojů v poválečném období. Černošské obyvatele Lousiany terorizovala skupina bílých strážců, kteří si říkali „Rytíři bílé kamélie“, aby podporovali a upevňovali nadvládu bílých. Breedloveovi dělali co mohli, aby své děti uchránili před všudypřítomným násilím.

Poprvé se vdala ve 14 letech

Bohužel, když bylo malé Sarah sedm let, rodiče zemřeli. Musela se proto přestěhovat ke své starší sestře a jejímu násilnickému manželovi do Mississippi. Pracovala zde na bavlníkových polích, a když se seznámila s Mosesem McWilliamsem, neváhala dlouho a ve svých čtrnácti letech se za něj provdala. Byl to pro ni jediný způsob, jak uniknout z domu své sestry, kde byla vystavena zneužívání ze strany svého švagra.

Na dceru zůstala sama

V roce 1885 se jim s manželem narodila dcera Lelii, o dva roky později však Sarah ovdověla. Zůstala tak sama s dvouletou dcerou a zcela bez peněz. Zoufalá matka si proto sbalila kufry a odstěhovala se s dcerou za svými bratry do Missouri.

Život u bratrů v St. Louis byl pro Sarah o něco lepší. Našla si práci jako kuchařka a pradlena, aby dceru uživila. Seznámila se zde také s druhým manželem Johnem Davisem, ale manželství dlouho nevydrželo. Muž ji údajně zneužíval, a navíc byla Sarah hlavní živitelkou rodiny.

Přesto dál tvrdě pracovala, aby své dceři zajistila formální vzdělání a lepší život. „Prala jsem pro rodiny v St. Louis a ušetřila dost na to, abych mohla dát svou malou holčičku do školy,“ řekla po letech.

Ze svobodné pradleny úspěšnou podnikatelkou

Jak dlouhé hodiny neúnavně pracovala, začala si všímat toho, jak jí vypadávají vlasy. Přispěla k tomu její práce pradleny – byla obklopena drsným louhovým mýdlem a horkou párou. Na stejné bázi byly i šampony na vlasy.

CJ Walkerova

Zdroj: Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Navíc časté mytí vlasů a koupání bylo pro chudé Američany na počátku 20. století luxus. Padání vlasů a kožní problémy byl tedy běžný problém žen v té době.

Miliónový nápad

Díky svým bratrům, kteří v St. Louis pracovali jako holiči, se dozvěděla o „zázračném“ produktu na vlasy, který vytvořila afroamerická podnikatelka Annie Turbo Malone. Dychtivá dozvědět se o něm více, stala se v roce 1904 jednou z Maloneiných obchodních zástupkyň. A brzy se stala její největší obchodní rivalkou.

Poté co Sarah získala dostatečné know-how v oblasti vytváření produktů péče o vlasy, rozhodla se vyvinout svou vlastní produktovou řadu. O rok později se již jako začínající podnikatelka přestěhovala do Denveru.

Zde také potkala svého třetího manžela Charlese Josepha Walkera zvaného CJ Walker. Přijala jeho příjmení a přezdívku Madam CJ Walkerová. Nová kapitola jejího života začala.

Začínala jako podomní prodejce

Vyzbrojená zkušenostmi v oblasti vlasové péče, vlastní houževnatostí a necelými dvěma dolary, uvedla na trh vlastní řadu produktů, založených na jejím prvním úspěšném produktu – „Úžasném pěstiteli vlasů Madam CJ Walkerové“.

Své výrobky zpočátku prodávala ode dveří ke dveřím a učila další černošky, jak pečovat o své kudrny a jak si je upravovat. A slavila úspěch. Brzy rozjela zásilkový obchod, který se postupně rozrostl ve skutečné impérium.

V roce 1910 se Madam CJ Walkerová rozvedla se svým třetím manželem a přestěhovala se do Indianapolis v Indianě, kde vybudovala továrnu pro svou společnost Walker Manufacturing Company. Založila také salon a školu krásy, kde školila své obchodní zástupce.

Investovala nejen do rozvoje své značky, ale i do svých zaměstnanců. Firma úspěšně rostla a s ní i počet pracovníků – zaměstnávala asi 40 000 Afroameričanů. Madam CJ Walkerová měla brzy pověst jedné z mála úspěšných podnikatelek v zemi na počátku 20. století.

S přibývajícím majetkem rostla i její štědrost

Jak rostlo její bohatství, rostla i její štědrost a filantropie. Financovala nové centrum YMCA v rámci černošské komunity, zajišťovala školné pro chudé afroamerické studenty a byla aktivní v afroamerických hnutích za občanská práva.

Těsně před svou smrtí pak změnila svou závěť a odkázala dvě třetiny budoucího čistého zisku společnosti na charitu. A dalších sto tisíc dolarů sirotčincům, vzdělávacím institucím pro mládež i potřebným jednotlivcům.

Zemřela na selhání ledvin v roce 1919 ve svých 51 letech. Její životní příběh a odkaz nadále ctí její prapravnučka. Její životní příběh byl adaptován i v čtyřdílné minisérii od Netflixu.

Kdykoli byla Madam CJ Walkerová tázána na tajemství svého úspěchu, řekla: „Neexistuje žádná snadná cesta k úspěchu posetá květinami. Pokud ano, tak jsem ji nenašla. Jakýkoli úspěch, kterého jsem dosáhla, byl výsledek tvrdé dřiny a mnoha bezesných nocí. Neseďte a nečekejte, že příležitosti samy přijdou. Musíte vstát a sami si je najít.“

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články