Alice Herzová-Sommerová byla nadějná židovská klavíristka. Její slibně rozjetou kariéru ukončila až druhá světová válka. Nejprve nesměla koncertovat, nakonec byla poslána do Terezína. Zemřela ve Velké Británii, když…
Alice Herz-Sommer
Alice Herz-Sommer (26. 11. 1903 – 23. 2. 2014) byla nadějná židovská klavíristka a také nejstarší Česka, která přežila holokaust.
Alice Herz patřila k těm německy mluvícím židům žijícím v Praze. Její otec byl obchodník, matka byla v domácnosti a starala se svých pět dětí.
Její rodina byla velmi umělecky založena. Mezi jejich přátele patřil například spisovatel Max Brod, Felix Welsch i Franz Kafka.
Alice byla všestranně talentovaná. V 5 letech ji sestra naučila hrát na klavír, a v 16 letech se stala nejmladší studentkou na německé hudební akademii v Praze.
Měla také velký talent na jazyky, krom češtiny a němčiny uměla také hebrejsky, latinsky, francouzsky a anglicky.
V roce 1931 si vzala houslistu Leopolda Sommera a po sedmi letech se jim narodil syn.
Alice Herz-Sommer se postupně stávala velmi úspěšnou klavíristkou. Po Mnichovské dohodě nesměla jako Židovka vystupovat, ale dokonce ani učit nežidovské žáky.
Většina jejích příbuzných v roce 1939 emigrovala do Izraele. Ona se však rozhodla s manželem a synem zůstat v Praze. V roce 1943 byla poslána do Terezína.
Žena se do takzvaného oddělení pro organizování volného času, kde mohla vystupovat. Hrála na klavír a zpívala v operách, stejně jako její pětiletý syn. Její manžel byl poslán do Osvětimi a pak do Dachau, odkud se nikdy nevrátil.
Po osvobození Terezína se vrátila do Prahy. Nakonec se ale rozhodla emigrovat i se svým synem do Izraele, kde žili její příbuzní. Pracovala jako pedagog na konzervatoři.
Její syn se stal slavným violoncellistou a ona se za ním nakonec přestěhovala do Velké Británie. Brzy však dostal infarkt a zemřel. Ženě pak zůstala snacha a vnuci.
Zemřela v nemocnici 23. února roku 2014. Bylo jí 110 let.