Gertrude Bell byla neuvěřitelně talentovaná žena. Na konci 19. století, které nebylo ženám ještě příliš nakloněno, dokázala cestovat po světě, lézt po skalách, účastnit se vykopávek, poznat nespočet…
Gertrude Bell
Gertrude Bellová (14. 7. 1868 – 12. 7 1926) byla archeoložka, cestovatelka a horolezkyně. Pomáhala při vzniku novodobého Iráku.
Gertrude byla jednou z prvních žen, které vystudovaly moderní dějiny, a to dokonce s vyznamenáním první třídy. Akademický titul ji ovšem univerzita jako ženě neudělila.
Rozhodla se proto raději cestovat. Hovořila plynně arabsky, francouzsky, německy, italsky a persky, problém jí nedělaly ani osmanské jazyky.
Podílela se na vykopávkách v Turecku, Mezopotámii a na území dnešního Iráku. Zasloužila se také o založení tamního muzea. Díky ní vznikl zákon o vykopávkách, který zachránil mnoho cenných artefaktů.
Věnovala se také horolezectví především ve Francii a Švýcarsku. Dokonce je podle ní v Bernských Alpách pojmenován z vrcholů — Gertrudspitze.
Její nadání pro jazyky a diplomatické schopnosti a zkušenosti využívala Velká Británii při udržování svých kolonií. Dokonce stála i u zrodu Iráku jako samosprávného státu.
Ze svých cest se vrátila v roce 1925, ale už se značnými zdravotními obtížemi. Její stav se ještě zhoršil, když jí její mladší bratr zemřel na tyfus.
12. června 1926 byla nalezena ve své posteli mrtvá. Zřejmě se předávkovala léky na spaní. Zda se jednalo o sebevraždu nebo nehodu nebylo nikdy spolehlivě dokázáno