Příroda někde přidá a jinde zase ubere. To platilo i v případě geniálního matematika Kurta Gödela. Ten byl na jednu stranu vysoce inteligentní muž se zvláštním nadáním na…
Kurt Gödel
Kurt Gödel (28. 4. 1906 – 14. 1. 1978) byl matematik rakouského původu, který je považován za jednoho nejvýznamnějších logiků všech dob, a to díky své práci o dvou větách o neúplnosti axiomatických formálních systémů s aritmetikou.
Kart Gödel se narodil se totiž v Rakousku-Uhersku, ve městě s názvem Brünn, což je současné Brno. V pouhých 23 obhajoval svou první doktorskou práci na univerzitě ve Vídni. Byl součástí takzvaného Vídeňského kroužku. Jeho nejslavnějším objevem jsou takzvané Gödelovy věty, které pomohly zcela formalizovat matematiku a jeho autorovi přinesl obrovskou slávu. Gödel začal pořádat přednášky, se kterými navštívil celý svět.
Když nacisté v roce 1937 obsadili Rakousko a profesorovi hrozilo, že by mohl být povolám do armády. Okamžitě se proto přestěhoval do USA, kde začal učit na Princetonské univerzitě.
Gödel měl velké psychické problémy a trpěl depresemi. Postupem času se stával více a více paranoidní. Nakonec se u něj objevil obsedantní strach z jedů, potažmo z toho, že ho chce někdo otrávit. Došlo to tak daleko, že odmítal jíst cokoliv, co neuvařila a neochutnala jeho žena.
Na konci roku 1977 byla jeho žena na šest měsíců hospitalizován v nemocnici. Gödel nedokázal přemoci svou paranoiu a vyhladověl až k smrti.
Zemřel 14. ledna 1978 na podvýživu. Vážil 29 kilogramů.