Matka Tereza — jeden ze symbolů katolické církve. Její život oddaný Bohu a pomoci ostatním a dva uznané zázraky z ní nakonec udělaly světici. Jak se ale později…
Matka Tereza
Matka Tereza — rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu ( 26. 8. 1910 – 5. 9. 1997) byla humanitární pracovnice a řeholnice a působila především v Indii.
Narodila se v Albánii jako dcera obchodníka a farmaceuta. Ten zemřel, když jí bylo osm let. V pouhých 12 letech se dívka rozhodla stát se řeholnicí.
Po první světové válce se dostala k Loretánským sestrám, které působily především v Indii.
Po druh světové válce založila vlastní kongregaci s názvem Misionářky milosrdenství. Pomáhala tam lidem bez domova a sirotkům. Budovala školy, kostely a nemocnice.
Za svou humanitární činnost byla oceněna Templetonovu cenu, Nobelovou cenu míru, britským Řádem Za zásluhy a indickým civilní vyznamenání Bharat Ratna.
Od 80. let 20. století měla Matka Tereza problémy se srdcem. V březnu roku 1997 už byla velmi unavena prací i věkem odešla z vedení řádu. V září téhož roku zemřela.
V roce 2003 byla blahořečena, když papež uznal její první zázrak. V roce 2015 papež František uznal druhý zázrak a roku 2016 Matka Tereza byla prohlášena za svatou.