Číhošťský zázrak: Zůstává i nadále nevysvětlen. Komunisté kvůli němu před 70 lety umučili nebohého faráře

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
cihostsky zazrak toufar e1603723912564
cihostsky zazrak toufar e1603723912564

Už jste slyšeli o zázraku z malého městečka Číhošť nacházejícího se na Vysočině? V 50. letech zde došlo k dodnes nevysvětlitelnému jevu, kdy se při kázání v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie pohnul kříž na hlavním oltáři. Kvůli tomuto incidentu bohužel musel zemřít místní farář Josef Toufar.

Psal se rok 1949 a 11. prosince, tedy třetí adventní neděli, kázal v číhošťském kostele farář Toufar.

Když končil své kázání se slovy „Uprostřed vás stojí ten, kterého vy neznáte, zde ve svatostánku je náš Spasitel“ z evangelia sv. Jana, kříž umístěný na oltáři se pohnul ze strany na stranu, a nakonec zůstal vychýlen a předkloněn ke kazatelně.

Tuto událost ze třetí adventní neděle dosvědčilo devatenáct přítomných, sám farář Toufar byl otočen zády k oltáři a kříže si nepovšiml.

Farář o ničem nevěděl

Na incident byl Toufar upozorněn až druhý den místním kovářem, poté přišli se svědectvím i další věřící, kteří se mše účastnili.

Vše se rozkřiklo i mimo vesnici a věřící, nejprve z Vysočiny, a pak i z celého Československa, se začali sjíždět do Číhoště, aby onen kříž sami spatřili.

Příběh o hýbajícím se kříži se rozkřikl až k samotné StB, která zde začátkem ledna vyslala v přestrojení za věřícího svého agenta.

Do všeho se také vložila katolická církev a chtěla událost v Číhošti řádně prošetřit, avšak koncem ledna byl farář Toufar zatčen StB a převezen do Valdic.

Brutální výslechy a psychické týrání

Toufar byl několik měsíců psychicky a hlavně fyzicky mučen. Střídalo se na něm sedm vyšetřovatelů, kteří ho surově mlátili.

U brutálních výslechů, které trvaly měsíc, se měl Toufar doznat, že pohnutí kříže nastražil a zkonstruoval pomocí lan.

Po měsíci mučení byl zbídačený farář převezen zpět do Číhoště, kde se v kostele doznal z podvrhu.

Falešné doznání měla v režii samozřejmě StB, která všechno zdokumentovala a na začátku 50. let byl sestříhaný film s názvem Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení promítán v československých kinech.

Zpět v Číhošti

O smutném osudu Josefa Toufara neměla tušení ani jeho vlastní rodina.

Ostatky byly uloženy pod jiným jménem v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. V roce 2015 byly uloženy zpět na hřbitov v Číhošti.

Číhošťský zázrak tak není racionálně vysvětlen ani po sedmdesáti letech.

Autor: Adéla Vocetková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články