Johnstownská potopa: Děsivé záplavy se staly osudnými pro více než 2200 lidí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Johnstown potopa
Zdroj: Francis Schell and Thomas Hogan, Public domain, via Wikimedia Commons

Katastrofa biblických rozměrů. Tak hovořili přeživší o velké potopě, která se stala u amerického města Johnstown před téměř 132 lety. Obří zkázu způsobila protržená přehrada South Fork na řece Little Conemaugh v Pensylvánii. Valící se voda tehdy smetla celá městečka a zabila 2209 lidí.

Městečko Johnstown leží asi šedesát mil na východ od Pittsburghu v údolí řek Allegheny, Little Conemaugh a Stony Creek.

Nachází se v údolní nivě, proto bylo vystaveno častým katastrofám. Přehradu South Fork postavili v roce 1840 na řece Little Conemaugh, asi 14 mil proti proudu od Johnstownu.

Údržba přehrady byla zanedbána

Jednalo se o největší zemní přehradu ve Spojených státech, která vytvořila největší umělé jezero té doby, jezero Conemaugh.

Přehrada byla zároveň součástí rozsáhlého systému kanálů využívaných pro přepravu zboží. Poté, co zde vodní přepravu nahradila železnice, údržba přehrady začala být zanedbávána.

Unikající voda byla utěsněna blátem

Přehrada i jezero byly poté prodány soukromníkům. Koupili ji podnikatelé, kteří zde vytvořili rybářský a lovecký klub pro prominentní průmyslníky z Pittsburghu. Nádrž byla přeměněna v soukromé jezero a předpokládá se, že tyto úpravy snížily odolnost hráze.

Po roce 1881, kdy se klub otevřel, voda z přehrady často unikala. Místa, kde hráz dobře netěsnila, byla opravena, ale většinou jen blátem a slámou.

Ke katastrofickému protržení přehrady došlo v pátek 31. května 1889

Již o tři dny dříve udeřila v oblasti silná bouře, ta rozvodnila malé toky, které strhávaly stromy a sutiny. Ráno 31. května již hranice vody dosahovala k samotnému vrcholu přehrady. Veškeré snahy o prokopání odtokových cest nebo navýšení hráze, už byly marné.

Krátce po třetí hodině odpoledne došlo k jejímu kolapsu a z přehrady se vyvalilo dvacet milionů tun vody do řeky Little Conemaugh.

Pro srovnání, jedná se o přibližně stejné množství vody, jaké projde Niagarskými vodopády za šestatřicet minut. Trvalo asi tři čtvrtě hodiny, než se celá přehrada vyprázdnila.

Voda se valila na městečka a ničila vše, co jí stálo v cestě. Přehnala se přes South Fork, Mineral Point, East Conemaugh a Woodvale. Brala domy, mosty i železniční vagony. Spousta obyvatel naštěstí stihla utéct do blízkých kopců. I tak v těchto městech přišlo o život přes čtyři sta lidí.

Voda se valila rychlostí šedesát čtyři kilometrů v hodině

Necelou hodinu po protržení hráze dorazila povodeň do třicetitisícového Johnstownu. Obrovská masa vody, unášející již trosky budov a kmeny stromů, zde dosahovala až osmnáctimetrové výšky. V Johnstownu si vyžádala život více než osmnácti set obyvatel.

Mnoho z nich zahynulo i při požáru u železničního kamenného mostu. Ten nastal bezprostředně poté, co se zde voda prohnala a nakupila na něj hromadu trosek. Hořel ještě tři dny. Kamenný most dodnes stojí a je využíván pro železniční přepravu.

První pomoc Červeného kříže při katastrofě mimo válečné konflikty

Poté, co voda opadla, dosahovaly nánosy sutin, bahna a větví dvacetimetrové výšky. Práce na odstraňování škod trvaly několik měsíců a musel k tomu být použit i dynamit. S odklízením následků katastrofy pomáhal i americký Červený kříž s asi padesáti dobrovolníky. Podpora přicházela i ze zahraničí.

Některá těla byla nalezena až o dvanáct let později v Cincinnati

Povodeň způsobila škodu za asi čtyři sta devadesát milionů dolarů. Více než sedm set obětí nebylo nikdy identifikováno.

Přeživší bojovali u soudu s majiteli přehrady a snažili se je dohnat k odpovědnosti a získat náhrady škod. Bohužel marně. V letech 1936 a 1977 pak zasáhly Johnstown další významné povodně.

Zdroj: history.com, jaha.org, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články