133 dní na moři: Aby nezemřel žízní, pil ptačí a žraločí krev. Ryby kuchal nožem z plechovek od sušenek

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Poon Lim
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Narodil se v roce 1918 a dožil se 72 let. Vzhledem k tomu, čím si prošel, je to div. V roce 1942 ho totiž poměrně dlouhou dobu mnoho lidí považovalo za mrtvého. Jemu se ale po potopení britské ponorky podařilo jako zázrakem přežít na širém moři celkem 133 dní.

Číňan Poon Lim byl členem posádky britské ponorky. Při jedné z misí v jižním Atlantiku byla ponorka zasažena německou armádou. Jemu se ale podařilo zachránit tím, že vyskočil z plavidla dříve, než se vznítilo.

V troskách pak objevil vor s nějakými zásobami, kterého se chytil, a doufal v záchranu. Trvalo to ale dlouhé týdny a měsíce, než se dočkal pomoci. Během té doby byl sám a přežíval, jak se dalo.

Zásoby brzy začaly docházet

Lim byl uvězněn uprostřed oceánu, 400 kilometrů od nejbližšího pobřeží. Nechával se unášet vlnami a živil se tím, co našel na záchranném voru, několik plechovek sušenek, čokoláda, cukr a čtyřicetilitrový džbán vody.

Jenže to námořníkovi stačilo jen na nějaký čas a pak se musel začít živit tím, co mu nabídlo moře. Aby nezemřel žízní, chytal dešťovou vodu. Z předmětů na voru se mu podařilo udělat improvizovaný prut.

Dokonce vytáhl jeden z hřebíků, který zahnul do tvaru háku, aby se mu ryby snadněji lovily. Jelikož neuměl moc dobře plavat, nikdy se nepouštěl daleko od voru. Pokud ho musel opustit, tak jedině přivázaný k němu provazem.

Ryby kuchal nožem vyrobeným z plechovek od sušenek. Vody měl z dešťů dostatek, pak ale přišla bouře, která mu vodu znečistila a připravila ho o potraviny. Z posledních sil chytil racka a jeho krví uhasil žízeň.

Později se mu podařilo ulovit i několik malých žraloků, jejich ploutve sušil na slunci, aby je mohl pojídat, a jejich krev pil, když mu docházely zásoby pitné vody. Dvakrát se v jeho blízkosti objevilo plavidlo, které ho mohlo zachránit.

Jenomže podle jeho výpovědi ho poprvé posádka neviděla a neslyšela. V druhém případě mu byla z lodi shozena záchranná bóje, ale jelikož byla právě bouře, nakonec ji ztratil z dohledu.

Záchrany se nakonec dočkal

Vor byl unášen oceánem a Lim netušil kam. Jednoho dne ale zpozoroval, že voda kolem něho už nemá temnou barvu hlubokého oceánu, a došlo mu, že se nejspíš blíží k pobřeží.

Nedaleko břehů Brazílie si ho všimli rybáři, kteří ho s sebou vzali na pevninu. 5. dubna roku 1943 byl konečně zachráněn. Po návratu byl vyznamenán medailí Britského impéria za svou statečnost a vůli přežít.

Největší zklamání Lim zažil, když zjistil, že kromě něho se nikomu dalšímu přežít nepodařilo. Když totiž na záchranném člunu skončil, byl si jistý, že v dáli vidí další přeživší. Ti ale nakonec bohužel neměli tolik štěstí jako on.

Lim zemřel v Brooklynu 4. ledna roku 1991 ve věku 72 let na nemoci spojené se stářím. Pro mnohé armádní námořníky se stal příkladem statečného muže, který se nevzdal ani v tom nejhorším.

Zdroj: wikipedia.org, allthatsinteresting.com. newseu.cgtn.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články