Britka se probudila s čínským přízvukem. Záhadný problém se objevil i u českého pacienta

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sarah Colwill
Zdroj: Profimedia

Lidský mozek dokáže mnoho vědců i v dnešní moderní době neustále překvapovat. Jedním takovým překvapením se stal syndrom cizího přízvuku, který byl poprvé popsán před méně než sto lety. Zatím poslední případ, kdy žena po prodělání migrény začala mluvit s jiným přízvukem, je pouze jedenáct let starý.

Syndrom cizího přízvuku je extrémně vzácné onemocnění, které vědci poprvé zaznamenali v roce 1940. Od té doby zaznamenali jen několik desítek podobných případů. V rámci této nemoci je typické, že lidé po ní ztratí schopnost mluvit svým rodným jazykem.

I migréna může způsobit nenávratné změny

Vědci se domnívají, že onemocnění je způsobeno zejména poškozením mozku, jako například mrtvice, migréna nebo jiné závažné poranění hlavy, často spojené se ztrátou vědomí.

Výsledkem takového poškození může být pozměněná výslovnost, prodlužování slabik a jiné deformace řeči. Z praxe je znám případ, kdy žena po prodělání migrény začala mluvit s cizím přízvukem.

Právě při migréně dochází k postižení cév mozku. Cévní řečiště v oblasti zrakového centra v týlní části hlavy se začne stahovat. Jakmile dojde k jeho rozšíření v oblasti mimolebních tepen, začne postižený trpět bolestmi hlavy, které přicházejí v záchvatech. Pacientům v této fázi může vadit jakýkoliv zvuk nebo světlo.

Z Angličanky se stala napůl Číňanka

V roce 2010 prodělala silnou migrénu také Angličanka Sarah Colwill. Jelikož trpěla opravdu velkými bolestmi hlavy, byla hospitalizována v nemocnici, kde po probuzení začala mluvit s čínským přízvukem.

Nikdy předtím přitom v Číně nebyla a ani se čínštinu jako jazyk neučila. Sama byla ze začátku v šoku, protože cítila, že mluví jinak, ale neuvědomovala si, že její nový přízvuk je až tak rozdílný od toho mateřského.

S léčbou si nevěděli rady ani sami lékaři. Sarah už totiž není schopná se znovu naučit svůj typický britský přízvuk. Její okolí se tak často domnívá, že ani není rodilou Angličankou. Nezbývá jí tedy nic jiného, než pravidelně navštěvovat logopeda a zůstat trpělivá.

Sarah Colwill

Zdroj: Profimedia

Popsáno bylo více takových případů

Vůbec prvním známým případem syndromu cizího přízvuku je žena pocházející z Norska, která po výbuchu granátu v její bezprostřední blízkosti v období druhé světové války začala mluvit plynně německy.

I v Česku známe jeden takový případ. V roce 2007 plochodrážníkovi Matěji Kůsovi při závodě jeden z účastníků přejel hlavu. S vážným poraněním hlavy byl hospitalizován v nemocnici a poté, co se probudil z bezvědomí, několik hodin mluvil plynně anglicky. Před nehodou však takovou úroveň angličtiny rozhodně neměl. V tomto případě však syndrom za krátkou chvíli sám odezněl.

Ačkoliv naučit se ze dne na den cizí jazyk může znít jako výhoda, pro lidi postižené tímto zvláštním syndromem je to psychicky velmi náročná situace.

Zdroj: mysteriesrunsolved.com, ikem.cz, novinky.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články