Brýle s kamerou jsou cenným pomocník pro nevidomé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
bryle pro nevidome
bryle pro nevidome

Nevidomé a slabozraké osoby to mají v životě hodně těžké. A proto se jim vědci z celého světa snaží tento handicap vykompenzovat různými technickými pomůckami, které by jim vše usnadnily.

Jednou z takových revolučních vymožeností jsou brýle s kamerou, které by se také daly nazvat „mluvící“. Mohou nevidomým pomoci s vnímáním svého okolí. Název brýlí s kamerou je OrCam MyEye 2.

Kamera je miniaturní – váží jenom 22,5 gramu, a tudíž je pro brýle (dioptrické i sluneční) jen nepatrnou zátěží; má magnetický povrch, a proto se na brýlích snadno zachytí. Univerzální brýlové obruby, které se s kamerou dodávají, nemají dioptrická skla, a tak je mohou využít ty osoby, které brýle nepoužívají. A ti, kdo brýle nosí, si k nim kameru přichytí pomocí přiloženého držáku se silným magnetem.

Zdroj: Orcam.com

A jak celý systém funguje?

Kamera je opatřena audiovizuálním zařízením, takže obraz, který kamera zaznamená, je uživateli „přetlumočen“ hlasovým výstupem. Ten je těsně u uživatelova ucha a je možné podle potřeby upravovat hlasitost. Pro osvětlení v šeru je zařízení vybaveno LED diodou.

Informace, které může kamera svému uživateli poskytnout:

  • přečte mu jakýkoliv text, který je v jejím záběru – informační či směrové tabule, knihy a časopisy, texty na obalech zboží nebo u léků na příbalových letácích, text na mobilu nebo na počítači; dokáže text přeložit do několika jazyků
  • umí rozpoznat bankovky, barvy, ale i předměty, které se „naučí“
  • rozpozná čárové kódy, jejichž databázi obsahuje; potom může uživateli podat informace o daném výrobku
  • umí rozpoznat tváře a dokáže stručně popsat osobu, kterou vidí v záběru; u nafocených a uložených osob nahlásí i jejich jména
  • hlásí aktuální čas a datum

Baterie v kameře vydrží asi tak 1,5 hodiny, což není příliš mnoho. Proto se doporučuje v době, kdy se s ní aktivně nepracuje, přepnout do pohotovostního režimu. Veškeré ovládání zajišťuje buď dotykový proužek, který má zařízení umístěno na své vnější straně, anebo gesta, která se provádí v záběru kamery.

S kamerou OrCam lze i fotit, ale handicapované osoby musí nejprve získat určitý cvik.

Tento produkt pochází z izraelské provenience a jeho výrobce stále pracuje na zdokonalení interního SW zařízení. Mají-li uživatelé k dispozici PC nebo mobil připojený k internetu či Wi-Fi síť, mohou software své kamery bezplatně aktualizovat.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články