Choreománie: Záhadný taneční mor ve středověku měl na svědomí tisíce lidských životů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tanecni mor
Zdroj: Pieter Brueghel the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons

Když se řekne mor, lidé si představí všelicos, především však masové umírání. Existuje však jeden typ, který může zmást i ty největší lékařské profesionály. Je znám jako taneční mor nebo také choreománie.

Mory historicky vznikaly jako důsledek šíření nákazy ve městech. Kvůli nedostatku znalostí o možnostech přenosu a absenci léčby se nemoci rychle šířily. Měly na svědomí tisíce lidských životů.

Taneční mor je však fenomén. Při něm jsou lidé nuceni tančit poté, co vidí ostatní. Ti, kteří byli postiženi, často tančili, dokud jim nohy nekrvácely. Přitom nebyli schopni přijímat vodu nebo potravu.

Současní lékaři jsou zmateni. Jako potenciální vysvětlení posedlosti tančit se nabízí stav podobný transu. I když neexistuje žádná oficiální shoda názorů, co způsobuje tyto incidenty, existují určité teorie.

Ve snaze vysvětlit příčiny a přenos nemoci se nabízely tyto odpovědi – Sydenhamova chorea, epilepsie či otrava námelem. Vše mohlo vést k nedobrovolným a nekontrolovatelným pohybům.

Příčinou může být otrava z jídla

Zejména otrava námelem se jevila jako velmi racionální, jelikož levnější obilí bylo vše, co si někteří Evropané mohli opatřit. Tím se nákaza mohla rozšířit. Mělo se jednat o otravu jídlem způsobenou toxickými a psychoaktivními houbami rostoucími na zrnech obilí.

Podle svědeckých výpovědí však postižení nezažívali pouze dlouhodobé svalové křeče nebo záchvaty, ale skutečně tančili. Největší známý záchvat choreománie dokonale ilustruje její účinky.

V roce 1518 ve Štrasburku začala na ulici tančit jedna svobodná žena. Přiměla odhadem 400 lidí, aby se k ní nekontrolovatelně přidali a protancovali celé dny.

V té době lékaři a úředníci věřili, že na vině je jejich horká krev. Byli tedy povzbuzováni k tanci, mnohokrát byly na pomoc přivedeny i kapely.

Kroutící se tanečníci však v tanci neustávali, jak doufali. Trvalo týdny, než se jejich těla natolik opotřebovala a unavila, aby s tancem přestali. Zasáhlo také několik lékařů, kteří postižené umístili do nemocnice.

Taneční mor se objevoval ve středověku

K podobným událostem docházelo během středověku včetně 11. století v Sasku, kde se věřilo, že je příčinou posedlost démony. V 15. století v Itálii byla žena kousnuta tarantulí. Jed ji přiměl křečovitě tančit a jediným způsobem léčby byl správný druh hudby.

Doktor John Waller na rozdíl od těchto patologických vysvětlení charakterizoval tento stav jako hromadné psychogenní onemocnění. To může být způsobeno zhoršeným sociálním a ekonomickým stresem.

Existuje spor o tom, zda se lidé nakonec utancovali k smrti. Některé zdroje tvrdí, že v určité době zabíjel mor asi patnáct lidí denně. Nicméně zdroje města Štrasburk počet mrtvých neuvádí.

Zdroje: grunge.com, en.wikipedia.org, stoplusjednicka.cz
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články