Protože je Káhira velmi přelidněná – dnes tam žije kolem 20 milionů obyvatel a očekává se až zdvojnásobení jejich počtu – rozhodla se Egyptská vláda vystavět nové hlavní město.
Avšak přelidněnost není jen jediným důvodem k tomuto kroku. Město dusí smog a dopravní zácpy, téměř v polovině Káhiry chybí služby, roste její znečištění, není zajištěn odvod odpadních vod a podobně.
Už v roce 2015 představil Egypt plány a projekt nového města, a v roce 2016 se začalo s výstavbou silnic, mostů a městské infrastruktury.
Nové město
Město bude ležet asi 70 kilometrů východně od Káhiry, tedy blíž k Rudému moři jako k významné dopravní tepně. V této části pouště se nacházelo jen vojenské letiště, které se přemění na civilní a bude sloužit potřebám budoucí egyptské metropole.
Výstavba nového města by měla trvat pět až sedm let
Žít tam má 5 – 7 milionů lidí. K realizaci takového velkolepého projektu jsou nutné velké investice ze zahraničí. Hlavním investorem výstavby se stala Čína. Čínský developer a miliardář Wen-süe Wang vybuduje obytné čtvrti i průmyslové a komerční zóny, další čínské společnosti by měli postavit celou vládní čtvrť. Ze západu přislíbily financování USA, Itálie i Velká Británie.
Další, kdo se na financování výstavby egyptské metropole bude podílet, jsou Indové (výstavba university a nemocnic) a Spojené Arabské Emiráty (např. developer Alabbár, který financoval stavbu mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji), i další investoři z bohatých ropných zemí v Zálivu, třeba z Kuvajtu.
V současnosti by už mělo stát 12 ministerských sídel a budova, v níž bude zasedat celý kabinet. Však také vláda by se z Káhiry „do nového“ měla přestěhovat jako první.
Důraz na ekonomiku země
Tato obrovská stavba nemá sloužit jen k přestěhování části Káhiry, ale má svým způsobem i oživit ekonomiku země. Zejména se rozhýbe stavebnictví a celkově se očekává až milion nových pracovních příležitostí.
A jak má nové město vlastně vypadat a co všechno přinese svým novým obyvatelům i celé zemi? V plánu jsou rozsáhlé komerční a průmyslové zóny, rozlehlé vládní sídlo – honosná ministerstva i ambasády, konferenční centrum s 5 tisíci sedadly, mrakodrapy, široké bulváry, elektrická trať do Káhiry, 700 nemocnic, 2 tisíce škol, 1 200 mešit, z nichž jedna má mít i muzeum islámských tradic, aj. Kromě toho bude ve městě zřízen park, jenž má být dvakrát větší než je Central Park v New Yorku; stane se tak největším parkem světa. Při výstavbě nové egyptské metropole budou použity nejpokročilejší technologie a nejmodernější designy.
Oficiální jméno hlavního města Egypta zatím neznáme.
Autor: Jaroslava Linková