Fenomén drag queen. Odkud k nám přišel a co vlastně znamená?

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Drag queen
Zdroj: Profimedia

Pojem „drag“ či „drag queen“ se používá především v USA. Nyní se ale pomalu dostává i do našich končin. Nejvíce skrze streamovací službu Netflix, která tomuto tématu věnuje několik pořadů. Jaká je však historie těchto postav a jak se liší od klasického travesti?

V současné době se pojmem drag označuje umělecká forma, kdy si muž vytvoří dámské alter ego, se kterým vystupuje. Typickými rysy drag queen jsou obrovské paruky, dlouhé řasy a nehty, spousta make-upu a výrazné šaty.

Pořady v televizi

Jedním z nejznámějších představitelů tohoto druhu vystoupení je u nás i ve světě RuPaul Andre Charles, který se proslavil několika reality show na toto téma. Začínal na televizní stanici Logo TV.

Následně přesídlil na stanici VH1, v roce dokonce získal 2018 cenu Emmy, a to za nejlepší soutěžní pořad RuPaul´s Drag Race, ve kterém hledal příští americkou drag queen. Pořad je nyní ke zhlédnutí i na českém Netflixu.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Převlékání za ženu není žádná novinka

Tento fenomén není však spojen jen se současnou dobou, i když samozřejmě největší boom zažívá zřejmě nyní. Jeho kořeny sahají mnohem dál. A to nejméně k Shakespearovi, ale spíše ještě dál.

Je všeobecně známo, že ženám bylo hrát divadlo dlouho zakázáno, místo nich hráli ženské role muži. To se objevovalo například u raných náboženských her na počátku středověku. V době nejslavnějšího dramatika všech dob to však bylo ještě markantnější.

Herci se líčili a oblékali si dámské šaty. Z této doby má údajně pocházet i pojem „drag“, což může v angličtině znamenat „táhnout“. Muži tak měli vyjadřovat pocit, že je těžké dámské šaty táhnou k zemi.

Muži představovali herečky i zpěvačky

Postupem času začali převlečení pánové stále více vystupovat sólově, tedy nikoliv jako součást představení, ale jako představení samotné. Na začátku 20. století v USA vznikl druh zábavy, který u nás označujeme jako „travesti show“.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Šlo o představení založené na zpěvu, tanci a zábavě. Muži se tam obvykle stylizovali do role konkrétní ženy, kterou napodobovali či ji parodovali. To už u drag queen není. Vysvětluje to i jeden z mála Čechů, který se tomuto druhu umění u nás věnuje.

Asi nejzásadnější rozdíl je v tom, že drag je hodně o osobnosti, ne tak úplně o zesměšnění či imitaci někoho známého. Samozřejmě drag queen může také někoho imitovat, ale pořád je to ona, vždy si z dané osoby bere jen inspiraci.

Nelegální zábava

Obrovský rozmach těchto vystoupení proběhl paradoxně v době prohibice, tedy ve 30. letech 20. století. Tato zábava byla totiž vždy propojena s gay komunitou, která byla ještě před zákazem alkoholu taktéž ilegální.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Homosexuálové tedy měli větší šanci realizovat se v barech, které byly stejně otevřeny „načerno“ a nebyly tedy tolik na očích. I po konci prohibice si některé bary zachovaly svou gay komunitu. Pořádaly se tam vystoupení, ale například i soutěže krásy převlečených mužů.

Přechod do televize

V 70. letech se tato zábava přesunula z úzce profilovaných podniků až do popkultury. Příkladem toho může být jedna z postav filmu Rocky Horror Picture Show či mediální prezentace Davida Bowieho.

V 90. letech přišel právě RuPaul, který z drag queen udělal opravdový fenomén známý po celém světě. Představení tohoto ražení je tak možné navštívit i u nás.

Zdroj: Lui.cz, Allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články