Hans Langseth: Muž s nejdelšími vousy v historii stále drží světový rekord

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Hans Langseth
Zdroj: Jorgenson, Nils C. (1858–1926), Public domain, via Wikimedia Commons

Jedním z nejpodivnějších artefaktů, uložených v Národním přírodovědném muzeu Smithsonova institutu, je bezesporu nejdelší vous na světě. Měří přes pět metrů a podle Guinessovy knihy rekordů jde o nejdelší vousy na světě.

Držitelem tohoto zvláštního rekordu byl, a i po své smrti stále je, Hans Nilsen Langseth. Kdo by se ho chtěl pokusit překonat, musel by začít co nejdříve. Trvalo mu totiž téměř šedesát let, než mu vousy narostly do takto působivé délky.

Otcovo poslední přání

Než Hans Langseth v roce 1927 zemřel v Severní Dakotě, měl na své děti poslední přání. Po pohřbu, kdy měl být vystaven v otevřené rakvi, mu měly vousy ustřihnout a uschovat je pro další potomky. Syn jeho přání vyhověl a před uložením rakve do země otci vousy ustřihl.

Ležely uschovány na půdě

Schovány byly po celá desetiletí, než se Langsethův syn Russell rozhodl vousy, s ohromující délkou pět metrů a třiatřicet centimetrů, darovat jako raritu Smithsonovu institutu.

Emigroval z Norska do Spojených států

Langseth se narodil 14. července 1846 v Norsku jako čtvrtý z pěti dětí. Když vyrostl, rozhodl se se svými třemi bratry emigrovat do Ameriky. Zde potkal svou ženu Anne a společně se usadili v Kensettu v Iowě, městečku, které má dnes méně než tři sta obyvatel.

Vousy si začal nechat růst, když mu bylo devatenáct let. Aby mohl soutěžit v místní soutěži v pěstování vousů. Ačkoli tehdy nevyhrál, po skončení soutěže se rozhodl ve svém úsilí pokračovat a zcela se přestal holit.

Mezitím se stal farmářem a stihnul zplodit šest dětí. Jeho žena bohužel zemřela ve čtyřiceti letech, pouhý půl rok po narození jejich posledního potomka. Langseth se s dětmi přestěhoval do Glyndonu v Minnesotě, kde získal půdu, aby dokázal lépe uživit svou početnou rodinu.

Vyřešil problém „mrtvých“ vousů

Pěstovat si nejdelší vousy na světě rozhodně nebylo jednoduché. Mimo tolik potřebnou trpělivost je zde ten problém, že vousy, stejně jako vlasy, před svým odumřením narostou jen do určité délky a poté již dál nerostou. Když odumřou, začnou se odlamovat. To však Langseth vyřešil tím, že si mrtvé vousy začal spojovat do jakýchsi spirálovitých dredů. Tím si je prodloužil, posílil a zamezil tak jejich vypadnutí.

Hans Langseth

Zdroj: Jorgenson, Nils C. (1858–1926), Public domain, via Wikimedia Commons

S věkem se měnila barva a kvalita vousů

Podařilo se mu to tak, že vousy následně vytvořily jakousi časovou osu celého jeho života. Spodní část vousu zůstala hnědá a představuje tak jeho mládí a farmářský styl života. Ve vousech dokonce dodnes zůstala pšeničná zrna z dřívějších sklizní. Světlejší a zažloutlé části pak představují Langsethovy vousy v jeho starším věku.

V roce 1922 se Langseth konečně dočkal oficiálního uznání. Rekord nejdelších vousů v zemi získal na oslavě v kalifornském Sacramentu. Soutěže se účastnila skupina pěstitelů vousů ze Sacramenta, známých jako Whiskerinos. Ta vznikla jako připomenutí kalifornské zlaté horečky. Její členové se oblékali do dobových kostýmů a kopírovali vzhled horníků z té doby. Langseth s přehledem vyhrál – v té době již jeho vous měřil krásných pět metrů.

Kam s nimi

Aby mu takto dlouhé vousy nepřekážely při každodenních činnostech, Langseth si je omotával kolem kukuřičného klasu, který pak nosil ve váčku na krku nebo zastrčený v kapse oděvu.

Přidal se k cirkusu

V pozdějších letech se přestěhoval do Severní Dakoty a připojil se k tzv. freak show – raritám, které předváděl kočovný cirkus. Vystavoval zde své dlouhé vousy, ale brzy ho to omrzelo a přestal. Lidé mu za ně neustále tahali, aby zjistili, zda jsou skutečné.

Když Langseth v roce 1927 zemřel, jeho plnovous měřil neskutečných 5,63 metrů. Rodina Langsetha pohřbila v Kensettu vedle jeho ženy Anne. Posmrtně byla na jeho přání odstřihnuta část o třicet centimetrů kratší a darována Přírodovědnému muzeu Smithsonova institutu.

Nejdelší vousy zde byly vystavovány v letech 1968 až 1991 jako součást expozice fyzické antropologie. Nyní je tato rarita důkladně udržována a uchovávána ve skladu. Ven je vynášejí párkrát do roka, když se na ně přijedou podívat Langsethovi potomci.

Rekord zatím nikdo nepřekonal

Hans Langseth si svůj dlouhý život a obdiv veřejnosti užíval. Zemřel ve věku jedenaosmdesáti let přirozenou smrtí. Tehdy pravděpodobně netušil, že i téměř o sto let později bude stále držet rekord v nejdelším plnovousu na světě.

Zdroj: smithsonianmag.com, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články