Tučňáci jsou v zoo jedni z nejoblíbenějších zvířat, které se ve volné přírodě vyskytuje v oblastech chladných mořských proudů. I dnes rozeznáváme několik druhů, ale vědci nedávno dostali možnost zkoumat těla stará více než 5000 let.
A to navíc v poměrně zachovalém stavu. Hřbitov stovek mumifikovaných těl totiž chránil tučňáčí těla pod ledem, a na některých zvířatech tak dokonce ještě zůstaly zbytky peří.
Podle vědců pocházejí kolonie tučňáků z různého období
V roce 2016 objevili vědci stovky mrtvých tučňáčích těl na Arktidě jižně od místa zvaného Drygalski Ice Tongue.
Překvapilo je, jak zachovalá těla jsou, tím spíše, že po několika studiích došli k tomu, že někteří ptáci jsou dokonce více než pět tisíc let staří.
Ze zkoumání pozůstatků vaječných skořápek později zjistili, že se na „hřbitově“ nachází minimálně tři kolonie tučňáků, které přišly poměrně dlouho po sobě. Poslední podle předpokladů zhruba před osmi sty lety.
To poukázalo nejen na životní styl zvířat, ale také na to, jak se mění klima a jak postupně tají ledy, které před dávnými lety těla pohřbily, aby je v současné době opět odhalily.
Stále existuje několik neobjasněných záhad
Steven Emslie, vedoucí vědecké skupiny, byl nejvíce zaskočen tím, že na místě kromě mrtvol objevili také poměrně čerstvé pozůstatky kostí, dokonce i výkaly a další důkazy naznačující, že tu žili tučňáci poměrně nedávno.
To ale podle jeho studie, kterou zveřejnil v roce 2020, není možné. Poslední tučňáci se totiž na tomto území měli pohybovat začátkem 20. století. Jeho překvapení vedlo k dalšímu zkoumání, dodnes ale není zcela jasné, jak je tato skutečnost možná.
Každopádně z pozůstatků byli vědci schopni zjistit poměrně velké množství do té doby neznámých informací jak o tučňácích obecně, tak o vlivu oteplování na život jejich kolonií.
Hřbitov mumifikovaných tučňáků tak můžeme považovat za velmi významný objev.
Autor: Šárka Cvrkalová