Jaká tajemství skrývá klokaní vak? Kapsa není jen pro parádu

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
kapsa
kapsa

Klokany zná každé malé dítě. Sice je vídáme pouze v ZOO nebo na obrázcích v knize, ale odmalička víme, že tito živočichové žijí v Austrálii, mají velmi silné nohy, vak, a připadají nám roztomilí. Co se ale doopravdy ukrývá uvnitř kapsy, ve které nosí samice svá klokaní mláďata?

Dozvíte-li se pravdu, možná změníte na klokany pohled. To, co se z venku jeví jako roztomilé, z druhé strany totiž vypadá zajímavě hlavně pro vědce a zoology, kteří se o reprodukci klokanů zajímají.

Kapsa nejen pro parádu

Někdo z nás se možná v mládí mylně učil, že klokaní samci mohou vakem zapůsobit na samičku v době páření. To je ale nesmysl. Klokani samci totiž vak nemají. O přízeň bojují s ostatními potenciálními partnery samiček zápasy, ke kterým jim velmi dobře slouží silné nohy. Kapsa tedy rozhodně nemá žádný vliv na to, kterého samce si samička vybere.

Jediný účel tohoto vaku je přivést na svět zdravé mládě. Klokani se totiž rodí nedostatečně vyvinutí. Vnitřek kapsy pak slouží místo placenty, kterou na rozdíl od lidí klokani nemají. Mládě se ve vaku živí tak dlouho, dokud není schopno postavit se na vlastní nohy.

Během roku je kapsa jen velmi těžko viditelná, jde spíše o jakousi díru mezi chlupy, která je uvnitř holá a ulepená, rozhodně se nejedná o nějaký pohodlný batůžek, ve kterém by se mládě cítilo pohodlně.

Zdroj: 123RF.COM

Kočičí hygiena

Klokani nejsou velkými milovníky vody, ale když se cítí ušpinění nebo ulepení, koupeli se nevyhýbají. Pokud je ale ulepený jejich vak, například když zrovna mají mládě, klokaní matky čistí vnitřky svých vaků podobně jako kočky svou srst – jazykem. Ačkoli se nám to může zdát nechutné, jinou možnost nemají. I díky tomuto způsobu hygieny si zachovávají pověst krásných, čistotných a roztomilých zvířat z obrázkových knih.

Déle, než je třeba

Přes to všechno, co nám nyní může připadat na klokaním vaku nechutné, mláďata jsou zde v suchu, teple a bezpečí. Často se proto stává, že opouští vak, až když vyrostou příliš a ohrožují život vlastní matky. Což je obvykle o několik měsíců později, než by se na vlastní nohy postavit měli.

Kvůli tomuto problému dochází k úmrtím nejen mnoha mláďat, která se kvůli svému fyzickému opoždění nedokážou postarat sama o sebe, ale také matek, jimž téměř dospělý klokan vážně poškodil některé orgány. I to je jeden z důvodů, proč je možné, že se brzy stane klokan ohroženým druhem.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články