Když se narodí dítě, je to něco, co rodina obvykle oslavuje. Existují mnohé tradice, které se ve světě na přivítání miminek dělají, v obcích v České republice například probíhá vítání občánků, na kterém se děti narozené v daném roce vítají mezi ostatními.
To, co se provádí každoročně ve Španělsku, je ale podle mnohých považováno nejen za podivné, ale také za nebezpečné. V Anglii byla tato slavnost na přivítání malých dětí označena za jeden z nejdivnějších svátků vůbec.
Říká se mu Baby jumping, španělsky El Colacho, do češtiny bychom to mohli přeložit jako přeskakování dětí. Jde o tradiční festival, který se koná každý rok a na kterém se dělá přesně to, co značí jeho název: Přeskakují se děti.
Tradice již po několik století
Španělská tradice festivalu je dlouhá. Začala v roce 1620. I když se od té doby v mnoha ohledech změnila, základ zůstal stejný. Jednou z částí festivalu je El Salto del Colacho neboli ďábelský skok.
Ulicemi Španělska prochází zástupy lidí, kteří doprovázejí muže oblečené jako ďábly. Nejedná se ale o čerty nebo satany, jak si je představíte. Jde o červenožluté veselé kostýmy, ve kterých vybraní poskakují ulicemi.
Nebezpečí, které lidé oslavují
Tito vybraní muži pak v určitých částech města přeskakují děti ležící na matracích napříč ulicí. Jde o holčičky i chlapce, kteří se narodili v posledních 12 měsících. Na jedné matraci jich leží hned několik.
„Ďáblové“ děti přeskočí a pokračují tancem k další podložce, na které leží další miminka. Mnohá samozřejmě nespí a vrtí se, protože v ulici je hluk a rušno. I tak ale hodně lidí tvrdí, že se nemůže nic stát.
Matrace nejsou nijak velké, překročit se dají úplně bez problémů a muži v kostýmech přes ně přeskakují ladně. Jenže nikdy není zcela jisté, že se nemůže nic stát. Navíc podle mnohých může mít zážitek na děti špatný psychický vliv.
Ďábel pohltí jejich hříchy
Proč to ale Španělé dělají? Proč právě ďábel skáče přes děti? Mnozí by si možná řekli, že je to nesmysl, který je nebezpečný také z náboženského hlediska. Tamní lidé pro to ale mají své vysvětlení.
Věří se, že ďábel z dětí při jejich přeskočení vysaje jejich hříchy a tím jim poskytne jakousi ochranu před nemocemi a nebezpečím. Pokud totiž v dětech zůstane cokoli špatného, časem se to na nich dříve či později projeví.
Mnoho lidí tomu věří, a proto své děti lidé dobrovolně pokládají na matrace a nechávají muže v kostýmech, aby přes ně přeskakovali. Některé matky se dokonce snaží vyvolat předčasný porod, aby jejich dítě mohlo být na festivalu přeskočeno.
Podle všeho se totiž bojí toho, že během onoho roku do dalšího festivalu by se mohlo jejich dítěti cokoli stát. Festival sám o sobě tak šílený není, ovšem to, co v lidech vyvolává, by se za šílenost považovat jistě dalo.
Tak, jako je to u mnoha tradic, ale ani v tomto případě nejspíš nehrozí, že by Španělé v následujících letech cokoli změnili. Pro ně je to něco, co jim dala historie a co funguje, ačkoli nikdo nedokáže dokázat, jak je to možné.
Zdroj: wikipedia.org, nationalgeographic.com, YouTube
Autor: Šárka Cvrkalová