Kakao je dnes surovinou, která tvoří základ jídel a pití po celém světě. Většina z nás už si neumí představit život bez čokolády v nejrůznější podobě. Pro staré Maye mělo kakao velký význam. Bylo jídlem vyvolených, doslova pokrmem bohů. Patřilo k nedílné součásti jejich kultury, kakaovník Mayové uctívali.
Vše začíná kakaovníkem, rostlinou s vědeckým názvem Theobroma cacao, což v řečtině doslova znamená „jídlo bohů“. Tento název však vznikl až v 18. století. Autory názvu kakao jsou Aztékové. Z aztéckého slova „xocolatl“, což znamenalo „pít hořkou vodu“, je pak odvozen název výsledného kakaového produktu, čokolády.
Kakaovníky zřejmě pocházejí z Jižní Ameriky, kde rostly na úbočí And, jižně od hranice mayské civilizace. Teprve když se dostali do Střední Ameriky, začali je pěstovat Olmékové, předchůdci Mayů. Později byly rozšířeny Toltéky a Aztéky i na území Mexika.
Již staří Olmékové objevili kouzlo ochucené čokolády
Předpokládá se, že dříve jedli domorodí obyvatelé spíše masitou dužinu, která roste okolo semen v plodech. Teprve až staří Olmékové přišli na možnost zpracování samotných kakaových bobů. Právě jim tak můžeme připsat objevení jedinečné chuti a aroma kakaa.
Semena nechávali zkvasit, a aby obohatili jejich chuť, přidávali k nim další rostliny, například vanilku nebo chilli papričky. Teprve po zkvašení kakaové boby sušili a pražili v ohni.
Surovina od mayských bohů
Pro Maye bylo kakao více než jídlo. Podle jejich víry jim dali kakao bohové, kteří ho objevili v bájné hoře. Bylo tak přímo božskou delikatesou a spolu s kukuřicí jednou z posvátných surovin.
Z kakaa vyráběli různé nápoje a jídla, jakési předchůdce dnešní čokolády. Kakao bylo součástí oslav a obřadů. Důležitou roli mělo kakao během svatebního obřadu, kdy žena musela připravit muži čokoládový nápoj.
Šálek kakaa pro nebožtíky
Zřejmě jako útěcha mrtvým, kteří měli přejít do dalšího světa, bylo kakao používáno i při pohřbech. Zbytky kakaa v nádobách byly běžně nacházeny v mayských hrobech.
Kakao Mayové dokonce předepisovali jako lék na různé nemoci, od žaludečních obtíží až po problémy s ledvinami a střevy.
Mayové každoročně slavili svátky patrona kakaovníků, boha Ek Chuaha. Rozdávali si dárky, popíjeli kakao a obětovali psa zdobeného fleky nabarvenými kakaovými barvami.
Kakao jako mayská měna
Kakaové boby sloužily i jako platidlo. Mayští obchodníci používali kakao jako luxusní zboží, se kterým mohli obchodovat, a šířili tak oblibu kakaa po Střední a Jižní Americe.
V semenech kakaovníku je obsažena látka zvaná theobromin. Ta má podobně jako kofein povzbuzující účinky na lidský organismus.
Kakao jako byznys
Do Evropy pak kakao a čokoládu přivezli Španělé – dobyvatelé říše Aztéků. Dnes se kakao, především ve zpracované podobě čokolády, těší oblibě po celém světě. Zejména pak v Evropě a Spojených státech. Američané každý rok snědí v průměru více než pět kilogramů čokolády na osobu.
Zdroj: Ricochet Science
Autor: Michaela Pauerová