Kontroverzní léčba vírou: Může pomoci, ale i fatálně ublížit

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vira
Zdroj: Shutterstock

Uzdravení skrze víru existuje už od pradávna. Je o tom zmínka dokonce i ve Starém zákoně. Tyto praktiky přetrvávají dodnes, především u jednotlivých církví a kazatelů v USA. Tato léčba může být neškodné placebo, které opravdu může pomoci. Problém ale je, pokud takovýto léčitel nedoporučí, či vyloženě zakáže návštěvu odborného lékaře.

Léčení pomocí víry či samotného Boha je přítomno napříč většinou náboženství. Ať už se jedná o modlitby dotčeného člověka či meditace. Nejvíce je ale tento fenomén patrný v křesťanství, a to už od jeho počátků.

Od Starého zákona po současnost

O víře jako o nástroji léčby se mluví již ve Starém zákoně, kde je uvedeno, že zdravotní stav se může zlepšit, pokud nemocný naslouchá svému stvořiteli. V Novém zákoně pak přichází Ježíš jako univerzální léčitel.

Ve středověku lidé hojně věřili v talismany. Často se tak kradly například části ostatků světců, které měly mít zázračné schopnosti. V moderním náboženství je často uzdravení prostřednictvím víry navázáno na rodinu a komunitu, která se má modlit za nemocného.

Dobrý vliv na psychiku nemocného

Podle některých studií může být léčba skrze víru úspěšná. Modlitba může totiž být něco jako meditace, člověk se při ní uklidní, lépe dýchá a sníží si tepovou frekvenci. Což může podporovat jeho imunitní systém.

Nepopiratelnou roli hraje také placebo efekt. Lidé, kteří věří, že se uzdraví, se začnou cítit lépe. A dobrá psychická kondice je při boji s jakoukoliv nemocí vždy podstatnou složkou léčby.

Problém ovšem nastává, když se tato část léčby stane jedinou léčbou. Nenavštívení odborníka může mít fatální následky. Existuje mnoho náboženských skupin, sekt či takzvaných léčitelů, kteří nemocným vyloženě zakazují návštěvu lékaře.

Podvodník z televize

Často se toto jednání vyskytuje u náboženských léčitelů, kteří si svým „darem“ vydělávají peníze. Velmi známý byl případ amerického televizního hlasatele Petera Popoffa. Ten pořádal léčivé seance, kde předváděl, jak skvělé má léčitelské schopnosti mimo jiné tím, že dokázal uhodnout, co koho trápí.

Samozřejmě se jednalo o podvod. Ještě před začátkem pořadu procházela jeho žena a další zaměstnanci sálem a bavili se s nemocnými. Všechny informace pak posílali Popoffovi do sluchátka. Ani jeho odhalení však neodradilo miliony jeho fanoušků po celém světě od víry v jeho schopnosti.

Velmi nebezpečná hra

Dalším takovým byl pastor Ernest Angley, který tvrdil, že dokáže vyléčit například AIDS. Několikrát měl potíže se zákonem kvůli lékařství bez licence, nakonec byl ještě k tomu obviněn z porušování zákonů o dětské práci a z dětského sexuálního zneužívání.

Takovíto lidé se často dopouštějí jednoho z nejhorších zločinů, a to obchodu s nadějí. Nemocní a zoufalí lidé jsou ochotni platit neuvěřitelné částky jen za pocit, že by se mohli uzdravit. Ještě horší situace nastává, pokud se jedná o děti. Z tohoto důvodu musí být tyto praktiky velmi bedlivě sledovány.

Zdroj: Grunge.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články