Křišťálová noc stála životy desítky Židů. Z toho, co se odehrává i roky poté, vám bude běhat mráz po zádech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kristalova noc
Zdroj: לא ידוע / Unknown, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Byl to jeden z nejvýznamnějších a nejtragičtějších okamžiků židovské historie. Noc označovaná někdy také jako Listopadový pogrom proběhla z 9. na 10. listopadu 1938. Tehdy přišly o život desítky Židů, další stovky ztratily domovy.

Nenávist k Židům Hitler nikdy neskrýval, málokdo si ale dokázal představit něco takového. Záminkou k celé akci byl atentát na sekretáře německého velvyslanectví, který byl spáchán Židem.

Ale podle všeho by ke Křišťálové noci došlo tak jako tak. Její název hovoří za vše. Tu noc se vypalovaly domy a rozbíjela okna. Právě ruiny a střepy nakonec daly celému dění jméno.

Zabíjelo se a zatýkalo, Němci byli neúprosní

Během Křišťálové noci přišlo o život podle dostupných záznamů až devadesát jedna Židů. Některé údaje ale hovoří o více obětech.

Němci nešli jen po životech. Ničili majetek, vypalovali domy. Za jedinou noc vypálili více než sedm a půl tisíce obchodů, sto sedmdesát jedna domů a přes sto devadesát synagog.

Židé, kteří nebyli zabiti ihned při incidentu, zemřeli povětšinou později v koncentračních táborech. Tam jich bylo odvlečeno více než třicet tisíc.

Mnoho Němců s Hitlerovým jednáním nesouhlasilo, tehdy se ale báli projevit. Až později se vyjádřili, že ačkoli byli sami Němci, s Židy soucítili, ale nemohli jim nijak pomoci. Jiní Němci se naopak už tehdy s hrdostí vyjádřili, že jsou rádi, jak jejich vůdce s podřadnou rasou naložil.

Později o události promluvili přeživší

O Křišťálové noci se dodnes mluví jako o významné události. Někteří Židé, kterým se tehdy incident podařilo přežít, měli později možnost se vyjádřit pro média a do záznamů o tom, co se skutečně během Křišťálové noci dělo.

Jednou z nich byla i Margot Bendheimová. Bylo jí tehdy sedmnáct let a podařilo se jí uniknout do Spojených států. Do rodného Německa se vrátila až v jednaosmdesáti letech.

Vyjádřila k tomu, jak se tehdy bála, jakou hrůzu si prožila a co následovalo. „Všechno kolem hořelo. Čekali jsme na sirény hasičských vozů, ale když se neozývaly, došlo nám, že je to záměr,“ napsala do svých pamětí.

Dodnes jsou na památku celé události po Německu roztroušeny malé kamenné desky zvané kameny úrazu. Křišťálová noc se do roku 2016 slavila jako svátek a vzpomínkový den.

Jenže kvůli vandalům, kteří každoročně v noci z 9. na 10. listopadu rozbíjeli okna výloh a domů, aby připomněli, o čem skutečně Křišťálová noc byla, musela být tato tradice zrušena.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články