Děti mají mnohdy neskutečnou představivost, není proto divu, že se bojí v noci chodit samy po venku. Dospělí se jim snaží vysvětlit, že duchové ani bubáci neexistují. V Japonsku je to ovšem zcela naopak, místní autority děti utvrdily v tom, že je stále nutná obezřetnost.
V roce 1970 se v Japonsku objevily zvěsti o tom, že se v noci v ulicích objevuje žena známá jako Kučisake-onna, která chce ublížit každému dítěti, které potká. Pokud si myslíte, že jde o vražedkyni nebo známého zločince, mýlíte se.
Kučisake-onna je totiž žena z japonských legend, jejíž existence je pravděpodobně pouhým mýtem. I tak ale panika v zemi způsobila poprask, který se nám u nás může zdát až komický.
Podle koho jsi krasavicí teď?
Původní legenda vypráví příběh o Kučisake-onna takto: Kdysi dávno žila žena, která byla velmi smilná a svého muže neustále podváděla.
Jednoho dne se proto rozzlobil, rozřízl ji nůžkami ústa od ucha k uchu a zeptal se jí: „Kdo si teď bude myslet, že jsi krásná?“
Zatímco původní příběh měl být poučný a ukázat nevěru ve špatném světle, postupem času se začal přetvářet a mnoho dětí i dospělých ho v Japonsku zná spíše v novější verzi.
V té se moderní pár ženy s mužem velmi často hádal, docházelo u nich k manželským sporům, proto se jednoho dne muž naštval a v afektu napadl ženu nůžkami. Rozřízl jí ústa a ona na následky svého zranění zemřela.
Myslíš si, že jsem krásná?
Žena se nyní vrací jako duch a bloudí ulicemi, kde především ve večerních hodinách oslovuje děti s jasnou otázkou: „Myslíš si, že jsem krásná?“ Problém ovšem je, že na tuto otázku neexistuje správná odpověď.
Kučisake-onna je obyčejná žena s rouškou na ústech. To v Japonsku nikdy nebylo nic nezvyklého, lidé tu tak často chrání sebe i ostatní před virózami.
Když se Kučisake-onna zeptá, zda je krásná, a dostane odpověď ne, zabije dítě nůžkami, které u sebe má. Pokud ale chlapec či dívka chytře odpoví ano, žena si sejme masku a ukáže dítěti svůj znetvořený obličej. Pak se zeptá znovu: „Myslíš si, že jsem krásná?“
Když v tuto chvíli dítě ve strachu odpoví ne, žena ho zabije, a navíc jeho tělo rozřízne na dva kusy. Pokud je odpověď ano, vezme nůžky a své oběti udělá s obličejem to, co tehdy udělal její manžel jí. Aby byli krásní spolu.
Domů je doprovázeli učitelé i policisté
Když se v roce 1970 objevily zvěsti o tom, že Kučisake-onna skutečně existuje, děti se začaly bát samy chodit pozdě večer domů ze školy. Proto jim bylo nařízeno, aby chodily pouze ve skupinkách.
Pro větší ochranu ale bylo později určeno, že musí všechny nezletilé až ke dveřím jejich domu doprovázet jejich učitel. Jelikož jich byl na děti nedostatek, zapojili se také policisté.
Zda tehdy někdo rozšířil příběh pro vlastní potěšení, nebo si někdo na Kučisake-onna zahrál a vyděsil obyvatele Japonska natolik, že dali všem dětem ochranu, není jasné. Stále existuje i ta možnost, že Kučisake-onna skutečně existuje a ve tmě číhá na své oběti.
Autor: Šárka Cvrkalová