Mnoho panovníků se chová během svojí vlády krutě a bezohledně. Mnohdy je to pro jejich vlastní úspěchy či potěšení, u Leopolda II. ale spousta historiků věří, že skutečně vraždil pro dobro své země.
Narodil se roku 1835 v Bruselu. Brzy po nástupu na trůn bylo jasné, že je skvělým politikem a že se za jeho vlády bude mít země dobře. Jenže nikdo netušil, jak daleko je vládce schopen kvůli bohatství pro Belgii zajít.
Na trůn se dostal roku 1865 jako právoplatný dědic po svém otci. Rychle proslul nejen svou schopností získat si spojence a obohatit zemi, ale také svou krutostí a nelítostnou povahou.
Zavraždil miliony lidí, aby zbohatl
Kongo se stalo Belgickou kolonií poměrně brzy po Leopoldově nástupu na trůn. Dokázal tuto zemi získat bez bojů, pouze politickým vyjednáváním.
Tím si získal pověst skvělého politika a vládce, který nepotřebuje vojenské síly k úspěchu. Jenže v Kongu měl Leopold II. pod palcem spousty otroků, kteří pro něho těžili kaučuk a gumu.
Kdykoli se mu zdálo, že někdo nepracuje podle jeho představ, že by mohl zvýšit celkovou výkonnost a potrestat ty, kteří se mu protivili, neměl problém provést hromadné popravy.
Během své vlády zabil více než deset milionů lidí. Ať už je nechával popravovat, protože nepracovali podle jeho představ, nebo zemřeli kvůli strašlivým podmínkám, které jim v práci byly nastaveny.
Leopold II. Belgický se stal jedním z největších masových vrahů v historii, který pouze kvůli bohatství nechal zemřít miliony lidí. Ačkoli po jeho smrti zůstala země bohatá, lid ho nenáviděl.
Jeho pohřební průvod doprovázelo bučení
Pět dní před svou smrtí se Leopold oženil se ženou, která mu porodila dva nemanželské syny. I přestože je přiznal za vlastní, nebyli shledáni následovníky trůnu a po jeho skonu nastoupil k vládě jeho mladší bratr.
Leopold zemřel v požehnaném věku v roce 1909 na stáří. Jeho smuteční průvod byl samozřejmě královsky bohatý, ovšem byl doprovázen bučením obyvatelstva země.
Tím lidé naznačili nesouhlas s jeho krutovládou v Kongu. Ačkoli si Leopold přál zanechat svou zemi bohatou, což se mu podařilo, lid jeho konání nikdy neuznal.
Dodnes existují spory o tom, zda Leopold bojoval skutečně za svou vlast a chtěl pro ni bohatou budoucnost, nebo zda chtěl bohatství především pro sebe. Některé verze hovoří i o tom, že nešlo o majetek, ale spíše chtěl ukázat světu, jakou moc belgický král má.
Ať už to bylo jakkoli, Leopold II. byl pro Belgii obrovským přínosem. V roce 2010 ho dokonce bývalý ministr zahraničí Belgie posmrtně vyznamenal titulem vizionářského hrdiny.
Autor: Šárka Cvrkalová