Metal prospívá duševnímu zdraví a jeho posluchači jsou vyrovnanější lidé. Musí ale bojovat s předsudky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Metal
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne metalová hudba, mnozí lidé se ošijí, někteří se možná pustí do diskuze, zda se vůbec jedná o muziku. Hudbu lidé považují za něco povznášejícího, něco, co šlechtí mysl i duši. Dle názorů některých metalové kapely spíše než o šlechtění duše zpívají o tom, jak ji co nejrychleji poslat do pekla. Přesto ale mají vědci jasno. Metal prospívá duševnímu zdraví.

Je jasné, že hudba má vliv na konkrétní rozpoložení člověka. Může mu přinést radost, ale také smutek. Její schopností zkrátka je v lidech vyvolávat emoce.

Metal pomáhá duševní pohodě

Bylo by ale příliš jednoduché generalizovat lidi podle toho, co poslouchají. Nelze říci, že posluchači popu jsou povrchní a komerční, že fandové reggae jsou permanentně na drogách a že posluchači metalu jsou násilníci, kteří doma vzývají Satana.

Vědci navíc dokonce prokázali, že poslouchání metalové hudby může mít dobrý vliv na zdraví posluchače. U testovaných objektů byl pozorován lepší krevní tlak, klidnější emoce a menší pravděpodobnost krize středního věku.

Dokazuje to i článek vydaný ve vědeckém časopise Frontiers in Human Neuroscience, kde se výslovně píše, že „extrémní hudba pomáhá zpracovat hněv.“ Jinak řečeno – její posluchači dokáží negativní emoce, jako například hněv, lépe zpracovat a mají lepší emoční autoregulaci.

Špatný první dojem

Výsledky této studie pravděpodobně překvapí především ty, co metal neposlouchají a mají k němu určité předsudky. Mnoho posluchačů této hudby potvrzuje, že když se lidé dozvědí, co poslouchají, jsou překvapeni, neboť stále ještě považují metalisty za zvláštní individua s agresivními sklony.

Proč ale k takovému haló efektu dochází? Zřejmě lidi znervózňuje oblečení, které fanoušci metalu nosí, tedy většinou černou barvu, kované boty i pásky. Někdy mají taky výrazně pomalovaný obličej.

Texty můžou vyvolávat obavy

Některým lidem také nemusí sedět texty písní skupin, které hrají extrémní metal. Často se v nich zpívá o násilí, zločinech či satanismu. Podle interpretů je ale nesmysl brát tyto věci doslovně.

Lidé by měli mít pořád na paměti, že se jedná o jakési umělecké vyjádření, které může být inspirováno vnitřními démony, které má ale v sobě úplně každý.

Finsko — šťastní metalisti

Navíc texty, které se jeví explicitně násilně, můžou vyjadřovat něco úplně jiného. Ve výše uvedeném článku vědci například upozorňují na fakt, že tématy metalových skladeb jsou často úzkost, deprese či osamělost.

Navíc jsou prezentovány jako něco běžného, co občas postihne každého. Což má dobrý vliv na psychickou pohodu posluchače, který pak má pocit, že „v tom“ není sám.

To potvrzuje i další statistika. Finsko je považováno za nejšťastnější zemi na světě, a to už čtyři roky po sobě. A zároveň má tato země největší počet metalových kapel na jednoho obyvatele. To přeci nemůže být náhoda.

Zdroj: Grunge.com, Frontiers in Human Neuroscience
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články