Během 70. let se v USA začalo nekontrolovaně šířit onemocnění AIDS. Tehdy ovšem nikdo netušil, o co se jedná. Jestli to je nemoc a zda se může přenášet. Začal tedy výzkum, který se dostal až ke Gaëtanovi Dugasovi. Ten byl nedorozuměním označen za pacienta nula.
Gaëtan Dugas byl pohledný stevard a také gay. Narodil se 19. února 1952 v Quebecu. Roku 1981 ho kontaktoval vědec jménem William Darrow z Centra pro kontrolu nemocí. Řekl mu o nemoci, o které do té doby skoro nikdo neměl ani tušení.
Nemoc v gay komunitě
Vše začalo v 70. letech 20. století v New Yorku. Začali tam totiž umírat mladí muži, kteří se jevili jako mladí a zdraví jedinci. Byla to prostě záhada. Lékaři pak dostali jedno vodítko. Všichni náhle zemřelí muži byli gayové.
Nemoc se šířila nejprve pomalu, postupem času se ale tempo zvyšovalo. V roce 1976 už bylo nakaženo kolem 7 procent příslušníků této menšiny žijící na území New Yorku.
Lidé byli vyděšeni, do toho se přidaly klasické předsudky. Začaly tedy vznikat více či méně pochybné teorie, například o tom, že je nemoc způsobena nadměrným vystavením se spermatu.
Nová pohlavní nemoc
Než mohli vědci začít zjišťovat příčinu nemoci a potencionální léčbu, museli nejdříve přijít na to, koho nemoc postihuje. Jak se pak ukázalo, někteří z nemocných mezi sebou měli sexuální vztah. Williama Darrowa, vědce z Centra pro kontrolu nemocí, pak napadlo, zda se nejedná o novou sexuálně přenosnou chorobu.
Některá jména se opakovala více, některá méně. Velmi často ale muži uváděli jméno stevarda kanadských aerolinek Gaëtana Dugase. Vědecký pracovník ho okamžitě kontaktoval a požádal ho, aby co nejrychleji přiletěl.
Mladý muž byl velmi ochotný. Sedl na první letadlo a dorazil. V centru mu vzali velké množství krve a také velký seznam sexuálních partnerů. Za tři roky jich bylo asi 750, zkontaktovat se jich podařila asi desetina.
Když Dugasova práce v USA skončila, vrátil se zase do svého domova v Kanadě, kde začal pracovat jako dobrovolník v zařízeních určených pro pacienty s HIV. Nakonec nemoci podlehl v pouhých 31 letech.
Nepochopený nákres
William Darrow pokračoval dál ve svém výzkumu. Přinesl řadu informací, mimo jiné i o tom, že se nemoc opravdu šíří prostřednictvím pohlavního styku.
Ve své studii uvedl diagram, kde ilustroval, jak se nemoc šíří. Pacienti tam měli označení podle místa pobytu a pořadí. Například pacienti s Los Angeles měli označení pacient LA1, pacient LA2 a podobně. Gaëtan Dugas měl označení pacient O, což vyjadřovalo „Outside of California“ tedy „Mimo Kalifornii“.
Veřejnost se začala více a více bát. Někteří novináři tohoto strachu využívali a psali tendenční a polovědecké články. Příkladem byl i novinář Randy Shilts, který AIDS označoval za nemoc homosexuálů, která byla způsobena jejich přílišnou promiskuitou.
Kritizoval homosexuály a sám jím byl
Ten sháněl informace i v Centru pro kontrolu nemocí a dozvěděl se tam o pacientovi O. Místo toho si ale zapsal pacient 0, tedy pacient nula.
Zjistit, komu označení patřilo, pro něj nebylo příliš obtížné. Ve svých článcích vylíčil Gaëtana Dugase jako sociopata a bezcitného šiřitele nákazy, který přivlekl nebezpečnou nemoc do USA. Trvalo několik desítek let, než bylo jméno Dugase opět očištěno.
Jak ukázaly moderní výzkumy, HIV bylo přítomno v krvi jiných mužů daleko dříve, než se Kanaďan do New Yorku vůbec podíval. Největší ironií příběhu ovšem je, že i Shilts byl také HIV pozitivní a zemřel na onemocnění, které souviselo s AIDS.
Zdroj: Allthatsinteresting.com, Cbc.ca
Autor: Markéta Mladá