V posledních letech se znečištěné životní prostředí stalo tématem, které řeší všechny státy světa a snaží se s ním společně bojovat. Škodlivé látky v ovzduší mají vliv nejen na přírodu, ekologii i ekonomiku, ale také na lidské zdraví. Málokdo ale ví, že kromě dýchacích cest ovlivňuje vzduch také velikost pánského přirození.
Když se poprvé objevila myšlenka toho, že by velikost penisů nově narozených chlapců mohla jakkoli souviset se znečištěnou přírodou, většina vědců se jí vysmála. Jenže čím více se o tom mluvilo, tím více někteří lidé věřili, že by na tom mohlo něco být.
V nedávné době vyšla studie, která částečně potvrzuje, že děti narozené v prostředí se znečištěným vzduchem mohou být skutečně takto ovlivněny. Více k tomu napsala Shanna Swan ve své knize Count Down.
Za všechno mohou ftaláty
Podle této odbornice na životní prostředí a na problémy, které se týkají jeho znečišťování, jsou hlavním problémem ftaláty, které se dostávají do ovzduší při výrobě plastů.
Tyto estery kyseliny ftalové se používají jako změkčovadla, zároveň jsou však velmi škodlivé a bohužel je nalezneme téměř všude a na všem, co denně používáme. Jsou totiž součástí prakticky všeho kolem nás.
Právě ftaláty mají podle informací v knize vliv na to, že chlapci, kteří nově přicházejí na svět, mohou mít podprůměrné přirození. Ftaláty totiž ovlivňují především endokrinní systém produkující hormony.
Tyto látky navíc nejen dýcháme, nýbrž s nimi přicházíme do kontaktu i dotykem. Nacházejí se na plastech, odkud se přenášejí do potravin a tím pádem se do našeho těla dostanou i jinak než přes dýchací ústrojí.
Mají vliv také na plodnost
Kromě toho, že se vlivem ftalátů mohou narodit lidem, kteří s nimi přišli do kontaktu, děti s menším přirozením, mají také látky vliv na plodnost jak nově narozených dětí, tak i dospělých lidí.
Podle výzkumů, které Shanna Swan prováděla a jejichž výsledky v knize zveřejnila, jde obecně o jednu z nejnebezpečnějších látek, která má vliv na problémy s reprodukcí.
Podle jejích slov jsou ftaláty jedním z důvodů, proč je lidstvo na pokraji vymření. Toto tvrzení se ale nelíbí mnoha vědcům, kteří jsou k problému spíše skeptičtí. Ačkoli totiž ftaláty nějaký ten vliv jistě mají, podle mnohých je v knize informace zbytečně zveličena.
„Není třeba se obávat toho, že by se vám narodil syn s malým penisem nebo že byste kvůli tomu, že snídáte z plastové misky, už nikdy nemohli mít děti. Šance tu sice je, je ovšem velmi mizivá,“ píše jeden z odpůrců knihy.
Reakce na dílo jsou sporné. Ačkoli nikdo nevyvrací, že má autorka knihy pravdu, zároveň se nedá říci, že by šlo o něco, čím bychom se měli řídit a co bychom měli považovat za stoprocentní fakta.
Vědci však souhlasí s doporučením autorky vyhnout se raději plastovému nádobí, používat plasty v domácnosti jen minimálně a místo barevných plastových hraček koupit svým dětem raději plyšáka.
Zdroj: vimax.cz, prozeny.cz, indiatoday.in
Autor: Šárka Cvrkalová