Nejstarším manželským párem na světě byli manželé z Ekvádoru. Láska a úcta, kterou k sobě navzájem chovali, jim zajistila titul nejstaršího manželského páru s celkovým věkem dvě stě čtrnáct let. Zapsali se tak do Guinnessovy knihy rekordů.
Stodesetiletý Julio Cesar Mora Tapia a dnes stopětiletá Waldramina Maclovia Quinteros Reyes byli manželé sedmdesát devět let. Jako každý manželský pár společně zažili spoustu šťastných okamžiků, ale museli také čelit mnoha výzvám a obtížím. Manželství se tak postupem času stávalo silnějším.
Narodili se ještě před vznikem televize
Oba manželé pocházejí z Ekvádoru. Julio Cesar se narodil 10. března 1910 a jeho žena Waldramina je narozená 16. října 1915. Jen pro představu, Julio Cesar se narodil ještě před potopením Titanicu (1912). Narození obou pak předcházelo i vynálezu televize. Oba zasvětili svůj život pedagogice. Dnes si Waldramina užívá zaslouženého důchodu, už ale sama. Julio totiž v říjnu loňského roku zemřel.
Pár se seznámil v roce 1934. Tehdy šla Waldramina během prázdnin navštívit svoji sestru. Ta žila ve stejné budově jako Julio Cesar. Manžel Waldramininy sestry byl Juliovým bratrancem, a právě díky němu se setkali. Vzniklo z toho velké přátelství, které později vyústilo v lásku. Pár se oženil o sedm let později, 7. února 1941.
Rodina s manželstvím nesouhlasila
Příbuzní nevěsty i ženicha však se svatbou nesouhlasili. Pár se tedy vzal tajně, jenom v okruhu nejbližších přátel. Svatba se konala v nejstarším kostele v Quitu.
Waldramina prý v Juliovi našla milujícího muže s mladým duchem a velkým literárním potenciálem. Zaujal ji básněmi, které sám psal. Julio se prý zase zamiloval do své ženy díky její kráse a velkému srdci a dlouhým rozhovorům, které spolu vedli.
Po svatbě se manželé postupně stali rodiči pěti dětí. Byli prý velmi pyšní na to, že všechny měly vysokoškolské vzdělání, které vždy považovali za důležitý základ pro vyspělou společnost.
Museli však bojovat i s velkou ztrátou
Jejich nejstarší syn zemřel ve věku 58 let. Waldramina a Julio byli velmi nešťastní, že přežili svého syna. Ztrátu jim alespoň částečně vynahrazovala velká rodina. Měli jedenáct vnoučat, dvacet jedna pravnoučat a devět prapravnoučat.
Klíčem k dosažení dlouhého a šťastného manželství je podle nich láska, zralost a respekt
Julio a Waldramina pro Guinness World Records uvedli: „Láska a zralost, kterou jsme měli jako pár od začátku manželství, nám umožnily navzájem se poznat a emocionálně růst, abychom definovali naši budoucnost.“
Manželství prý zpočátku nebylo snadné, protože jejich rodiny neměly dobré vztahy. Časem však díky trpělivosti a vytrvalosti dokázali manželé své příbuzné spojit.
„Respekt, soucit a ohleduplnost, s nimiž jsme udržovali náš vztah, byly velmi důležité. Nikdy jsme se nehádali ani nebojovali. Došlo samozřejmě k neshodám, ale nikdy to nepoznaly naše děti, které si zaslouží také úctu a lásku,“ dodal pro Guinness World Records Julio.
Titul se měří nejvyšším společným věkem manželského páru
Mít titul v Guinnessově knize rekordů bylo pro oba manžele velkou ctí a hrdostí. Jedná se o nejvyšší ocenění, které svět uznává.
Navzdory změnám a obtížím, kterým museli i kvůli pandemii čelit, vždy naplňovali svůj život optimismem a štěstím. A těšili se z každého dne, kdy se mohli společně sejít se svou velkou rodinou.
Zdroj: Guinnessworldrecords.com
Autor: Michaela Pauerová