Tato největší světová poušť stále ještě ukrývá ve svém písku mnohé poklady, za nimiž se vypravují cestovatelé, archeologové, paleontologové i další odborníci z celého světa.
Těžko dnes uvěřit tomu, že před 5 – 7 tisíci lety se v této oblasti nacházela úrodná oblast, kde se pěstovaly plodiny a vzkvétalo pastevectví. Sahara (v arabštině skutečně tohle slovo znamená poušť) se táhne od SZ pobřeží, od pohoří Atlas (Atlantický oceán) až na východ k pobřeží Rudého moře. Prochází deseti africkými státy. Rozloha Sahary je kolem 9,3 milionů km² (plocha srovnatelná s Čínou či USA). Za uplynulá století byla učiněna spousta vzácných a zajímavých nálezů, ale až v současnosti – v době moderních technologií – se odkrývají další, které dříve lidskému zraku unikaly.
Zvířata:
- Pozůstatky obrovského krokodýla, nazvaného Machimosaurus Rex byly nalezeny v Tunisku v roce 2016. Tento tvor žil přibližně před 120 miliony let. Machimosaurus byl největší mořský krokodýl, dožívající se délky kolem deseti metrů. Živil se nejen rybami, ale také želvami, jejichž krunýř dokázal prokousnout.
- V této nejsušší oblasti planety bývalo kdysi Tethytské moře, známé též jako „Údolí velryb“ (Egypt). Při zkoumání tamních velrybích fosilií se zjistilo, že tito tvorové nežili vždycky ve vodě, ale že se velryby vyvinuly ze suchozemských živočichů.
- Spinosaurus – byl to největší masožravý dinosaurus; jeho výška činila 8 metrů a délka 16 metrů. Žil v období před 95 miliony let a prozatím se vědci domnívají, že se jedná o jediný případ dinosauřího obojživelníka – nálezy z Maroka svědčí o tom, že tento „obr“ velkou část svého života trávil ve vodě. Stavbou hlavy částečně připomínal krokodýla – měl hodně protáhlé čelisti. Na zádech měl kostěnou ploutev.
Ztracená řeka
Přítomnost řeky, jejíž tok vysychal před 5 tisíci lety a která dostala jméno Tamanrasett River, potvrdily satelity. Ve výzkumu se stále pokračuje.
Satelity hrají důležitou roli i při dalších pátráních. Díky nim byly objeveny i jiné památky, například v roce 2010 asi sto pevností, které náležely berberskému kočovnému národu Garamant.
Po 70 letech (2012) byl nalezen ve vyprahlé poušti britský letoun Kittyhawk. Letadlo zmizelo v době, když se pilot vracel na britskou pouštní základnu. Ostatky pilota zatím nalezeny nebyly.
Zásahy z vesmíru
Několik kráterů po meteoritech, včetně úlomků; zelené „pouštní sklo“ – pozůstatek po asteroidu, který zasáhl zemi zhruba před 30 miliony lety. Kráter prozatím nalezen nebyl, ale sklo existuje (oblast Lybijské pouště).
Další nálezy budou, vzhledem k novým technickým a technologickým možnostem, přibývat, poušť jistě má ještě svá další tajemství…
Autor: Jaroslava Linková