Smutný příběh Mary Bevanové potvrzuje, jak rychle se může život otočit vzhůru nohama. Normální žena se během krátké doby stala lákadlem na výstavách. Na své nemoci se snažila co nejvíce vydělat, aby měly její děti z čeho žít.
Spokojené mládí
Mary Ann Websterová se narodila 20. prosince 1874 do velké rodiny na východním okraji Londýna. Během svého dětství se nelišila od svých sourozenců a nakonec se v roce 1894 kvalifikovala jako zdravotní sestra, než se v roce 1903 provdala za Thomase Bevana, farmáře z hrabství Kent.
Z manželství vzešli dva synové a dvě dcery, všichni zdraví. Bohužel Thomas v roce 1914 náhle zemřel a zanechal Mary samotnou se čtyřmi dětmi.
Nedlouho po ztrátě manžela se u ní začaly projevovat známky akromegalie, poruchy vyznačující se nadprodukcí růstových hormonů v hypofýze.
Porucha produkce hormonů
V té době byla akromegalie neléčitelná. Obvykle je diagnostikována u dospělých ve věku 30 až 50 let, ale postihnout může všechny věkové kategorie.
Mezi nejčastější příznaky se řadí oteklé ruce a nohy, únava a potíže se spánkem, případně spánková apnoe, postupné změny rysů obličeje, zvětšování obočí, dolní čelisti, nosu nebo rozestupů mezi zuby, necitlivost a slabost rukou způsobená stlačeným nervem (syndrom karpálního tunelu).
Kvůli svému vzhledu nemohla Mary sehnat pořádnou práci. Když jí farmář, pro kterého pracovala, řekl, že by se hodila do soutěže o nejošklivější ženu, přihlásila se do „Homeliest Woman“. Hravě porazila 250 konkurentek.
Bizarní show
Jejího vítězství si všimli majitelé výstav, a protože se stav ženy zhoršoval a chtěla zaopatřit své děti, přijala práci na putovním veletrhu a objevovala se na výstavištích po celých Britských ostrovech.
V roce 1920 Bevanová odpověděla na inzerát v londýnských novinách s nápisem „Hledá se: Nejošklivější žena. Nic odpudivého, zmrzačeného nebo znetvořeného. Garance dobrého platu a dlouhé angažmá pro úspěšnou žadatelku. Pošlete aktuální fotografii.“
Inzerát byl vložen britským agentem pro cirkus Barnum a Bailey.
Byla přijata do show v zábavním parku Dreamland na Coney Island v New Yorku. Po boku muže se lví tváří a dalších osob s nějakou abnormalitou se stala atrakcí, která přitahovala davy. Za pouhé dva roky vystupování v New Yorku vydělala 20 000 liber, více než půl milionu korun.
Byznys založený na neštěstí
Mary pokračovala v práci na Coney Island až do 26. prosince 1933, kdy ve věku 59 let zemřela. Žena, která obětovala čest pro své děti, spočívá na hřbitově Brockley a Ladywell v jihovýchodním Londýně.
Na počátku roku 2000 byl obrázek Bevanové použit na přání k narozeninám vyrobeném společností Hallmark Cards. Karta odkazovala na seznamovací show Rande naslepo.
Nizozemský lékař si stěžoval, že je to neuctivé vůči ženě, která trpěla deformací v důsledku nemoci. Hallmark chybu uznal a zastavil distribuci.
Zdroj: allthatsinteresting.com, nhs.uk, wikipedia.org
Autor: Dominika Jandorová