Tropická rybička jménem Goldie z čeledi ježíkovití musela podstoupit zubařský zákrok. Přerostlé zubní destičky jí totiž bránily v příjmu potravy a hrozilo, že zemře hlady. Popis zákroku přináší server The Sun.
O ježíkovitých
Pokud si nemůžete vybavit, jak ježíkovití vypadají, vzpomeňte si na film Hledá se Nemo a akvárko v zubařské ordinaci, kde byl Nemo držen. Jedním z jeho spolubydlících byla i ryba s ostny po těle, která se v případě ohrožení nafoukla a vztyčila ostny do všech stran.
Objem těla zvětší spolykaná voda, jež se dostane do vakovité vychlípeniny střeva. Vnitřní orgány některých druhů obsahují silný jed tetrodotoxin. Přesto je příbuzný rod Takifugu, známý pod názvem Fugu, podáván v Japonsku jako lahůdka.
Připravovat ji smí jen kuchaři s licencí, kteří v ní zanechají minimální množství jedu pro tu správnou chuť. Přesto každoročně zemře několik lidí na otravu, ať už z důvodu neodborné přípravy nebo kvůli podcenění množství jedu.
Neustále dorůstající zuby
Pro tento příběh je však důležitá jiná informace. Ježíkovitým srůstají zuby v celistvé zobákovité desky, které se dělí jen na horní a dolní desku. Srostlé zuby připomínající zobák rostou nepřetržitě po celý jejich život.
V přirozeném prostředí jsou desky obrušovány potravou s tvrdou skořápkou. Čelisti ježíkovitých jsou dostatečně silné, aby rozdrtily hlemýždě a rozlouskly kraby.
Zuby zdravé ryby jsou sotva viditelné, snad zahlédnete jen špičky jejich horního a spodního „zobáku“. V extrémních případech se přerostlé zuby vysunují tak daleko dopředu, že ryby nemohou pořádně otevřít nebo zavřít čelisti.
Nutnost lékařského zákroku
V zajetí však ježíkovití preferují měkkou kořist a můžou odmítat jíst mlže nebo kraby. Proto je vhodné chovat tyto ryby v jednodruhovém akváriu, jinak hrozí, že začnou okusovat spolubydlící, jak radí web Be.chewy. Goldie nelákala doporučená strava a to se jí vymstilo.
Znepokojený majitel pětileté Goldie Mark Byatt s ní musel k veterináři, aby jí přerostlé zuby ořezal. Měl však strach nejen ze samotného zákroku, ale také z transportu rybičky, protože tropické ryby potřebují zvláštní podmínky.
Zvláštní péče
Ve veterinárním centru v Kentu byla Goldie umístěna do nádoby obsahující vodu z její domácí nádrže a do vody bylo přidáno licencované rybí anestetikum. Voda byla navíc okysličená, aby Goldie mohla dýchat a zároveň vydržela chvíli bez vody.
Když rybička dosáhla lehké úrovně anestezie, chytla ji veterinární sestra do vlhkého ručníku, aby Goldie nevyschla nebo nespustila obranný mechanismus, ono nafouknutí.
Šťastný konec
Během krátké doby mimo anestetickou vodu veterinář zkrátil její zubní desky na polovinu. Patnáct minut po zákroku již Goldie vesele plavala v nádrži. Celá procedura proběhla hladce a za méně než hodinu.
Goldie je nyní zpět ve své nádrži v Leybourne, bez problémů přijímá potravu, a kromě zkrácených zubů byste nepoznali, že podstoupila lékařský zákrok.
Zdroj: Thesun.co.uk, Be.chewy.com, Wikipedia.org, Metro.co.uk
Autor: Dominika Jandorová