Opilecký plášť: Středověký způsob mučení horší než kocovina

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Opilecky plast
Zdroj: William Andrews, Public domain, via Wikimedia Commons

Každý z nás asi jednou v životě prožil bujarý večírek s notnou dávkou alkoholu, po kterém přišlo těžké ráno opilcovo a nepříjemná kocovina. Kdysi se ale alkohol stal také prostředkem k potrestání a vymáhání moci. Jak takové mučení vypadalo?

Alkohol je metla lidstva a je tady s námi už několik tisíc let. Ovoce totiž odjakživa kvasilo a člověk se tak s etanolem chtě nechtě setkal. Jedná se o vůbec nejužívanější psychoaktivní látku na světě a ve většině zemí je legální.

Historie alkoholu je dlouhá

Pivo vařili už Babylóňané. Staří Řekové si z Blízkého východu dováželi víno pro lékařské účely a Římané okolo pátého století začali osazovat dnes už známé vinařské oblasti ve Francii.

Proces destilace alkoholu vynalezli v desátém století Arabové, kteří výslednou látku pojmenovali al kuhol, což v překladu znamená něco lepšího. Kromě využití jako opojného drinku stále alkohol využívali v lékařství.

Jak šla doba dál, lidé alkoholu stále více propadali a pohled na opilce nebyl nikdy ničím obzvlášť příjemným. V Anglii se tak rozhodli s nevhodným opileckým chováním jednou provždy zatočit.

První pokusy o regulaci opíjení

V šestnáctém století se anglický parlament pokusil regulovat konzumaci alkoholu a opilost byla považována za občanský delikt. Schválena byla řada předpisů, které měly působit jako prevence proti nadměrnému užívání opojného moku. Co by to ale bylo za prevenci bez trestů?

První zatčení za nadměrné užívání alkoholu bylo potrestáno pokutou zhruba pěti šilinků. Pokud se však situace opakovala a jedinec byl opět přistižen při nezřízeném opíjení, následoval trest mnohem horší než kocovina.

Říkalo se mu opilecký plášť a šlo v podstatě o jakousi formu mučení a ponižování. Za svůj prohřešek byl jedinec umístěn do sudu, který měl pouze otvor na hlavu, ruce a nohy a takto „oděný“ musel chodit na veřejnosti.

Těžká kocovina, a to doslova

Kromě toho, že byl sud určitě velmi těžký a s kocovinou jen velmi těžko zvladatelný, šlo hlavně o velké ponížení a ostudu. Pochod přes město totiž trval i několik hodin a lidé byli k těmto hříšníkům velmi nepříjemní a nepřátelští.

Nejen Anglie, a především její tehdejší panovník Oliver Cromwell se snažili s opilci zatočit. Tato mučicí metoda se později rozšířila i do jiných evropských států, zmínky o jejím použití jsou známé z Nizozemska nebo Dánska.

Později se takto trestali opilci také v Americe, kde během občanské války taktéž museli za své opilecké prohřešky nosit takzvané sudové tričko.

Ani opilecký plášť však nedokázal lidstvo od požívání alkoholu odradit, stále tak v ulicích můžeme vidět potácející se opilce. Pobyt na protialkoholní záchytné stanici ale bývá často označován za nejdražších nocleh a rozhodně se nejedná o něco, čím by se člověk mohl chlubit.

Zdroj: thedabbler.co.uk, vinepair.com, en.wikipedia.org, pijsrozumem.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články