Dnes stačí polykat pilulky nebo si nasadit zdravotně nezávadný prezervativ. Naši předci ale takový komfort neměli a museli si poradit s tím, co bylo po ruce. Leckdy i improvizovali, což dalo za vznik bizarním antikoncepčním metodám, které si v současnosti jen těžko dokážeme představit používat.
Zatímco hormonální antikoncepce, jak ji známe, je poměrně moderní vynález schválený v šedesátých letech minulého století, kondom má za sebou poměrně bohatou historii.
Jehňata se nevyplatila
Kondomy vznikly ve středověku a první nalezené kousky pocházejí z poloviny sedmnáctého století. Našly se na jednom z anglických hradů a z materiálů, z nějž byly vyrobeny, dnes mrazí.
Rybí a jiná zvířecí střeva nebyla výjimkou. Později se těšila oblibě ta jehněčí, jenže na jedno zabité jehně padl pouze jeden kus kondomu, takže se to úplně nevyplatilo.
Gumové a latexové prezervativy jsou pak záležitostí novověku. První jmenované se dokonce používaly vícekrát a dodávaly se s jakýmsi práškem, který zabraňoval jejich slepení.
Bránit se před početím se snažily i dámy. Výplachy octovou vodou, zavádění různých savých mořských řas a houbiček a podobné vychytávky byly ve středověku na denním pořádku.
Ženy si zaváděly nastrouhané parohy
Oddělit sexuální touhu od plození dětí v chudobě se ženy snažily ale už mnohem dříve. Ze starověkého Egypta pocházejí záznamy o medových vaginálních čípcích s příměsí mandlí nebo zátkách z vosku, jež měly znemožnit mužským pohlavním buňkám dostat se k vajíčku.
K úplným bizarnostem za celou historii ochrany pak můžeme zařadit nastrouhané krokodýlí a sloní trusy, jelení parohy a kravské výměšky. Dokonce existují i záznamy o používání vody z kovářských kleští.
Tyto metody častokrát doprovázela různá zaříkávání a magické formule, které měly posílit jejich účinnost. Zda fungovaly, už se ale nedozvíme.
Autor: Šárka Blahoňovská